Už po trinástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám každý deň predstavia jedno nominované dielo. Tak, ako ho vidia sami jeho autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.
Zapojte sa do hlasovania. Najkrajšiu stavbu vyberte TU.
Keď sa povie logistické, administratívne a školiace centrum, asi málokto si predstaví niečo kreatívne či nebodaj... útulné. Ale budova, ktorú vám predstavíme dnes, je povestnou výnimkou, čo potrvdzuje pravidlo. Centrum v Bernolákove vzniklo takpovediac na zelenej lúke a okrem iného je príkladom takzvanej nízkoenergetickej stavby. Dominantným materiálom je drevo, ktoré dotvára aj vnútorné zariadenie.
Pravdepodobne aj preto si vyslúžilo centrum Herz Slovensko v súťaži CE-ZA-AR až dve nominácie.
Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
Logistické, administratívne a školiace centrum Herz Slovensko (Bernolákovo)
Autori: Aleš Hradecký, Daniel Bartoš
Foto: Andreas Hafenscher, Daniel Bartoš
Projekt celkovej stavby predstavuje jeden z jeho autorov Aleš Hradecký:
„Objekt priemyselno-skladového charakteru sa na slovenskej architektonicko-stavebnej scéne vyznačuje výnimočnosťou v technicko-konštrukčnom riešení ako drevostavba. Snahou bolo vytvoriť dôstojné sídlo spoločnosti s úctou k životnému prostrediu, využívaním obnoviteľných zdrojov energie a charakterom udržateľnej výstavby. Investor s otvorenou mysľou a progresívnym prístupom k moderným technológiám je prvým stupienkom k úspechu. Kiež by široká verejnosť venovala viac času environmentálnej filozofii existencie a skromnej estetike krásna. Dali by sme možnosť vzniku kvalitným dielam bez ambície vytvárať stavebne i prevádzkovo náročné „pamätníky“ pochybného vkusu. Výhľad z kancelárie na nádherný platan hovorí sám za seba.“
Kategória: INTERIÉR
Ako sme spomínali, aj vnútorné zariadenie si zaslúži pozornosť. Takto ho vidí jeden z autorov Daniel Bartoš:
„Kto to kedy videl, skladová hala z dreva...?!“ odznelo pri schvaľovaní stavby. Tam, kde vízia architekta nájde podporu investora s environmentálne uvedomelým zmýšľaním, je možné, aby vznikol podobný „zjav“. A keď k tomu tvorivým princípom jasnej prevádzkovej logiky, výrazovej jednoduchosti a funkčnosti, pri maximálnom využití prírodných materiálov nestojí v ceste snaha spoločnosti o tvorbu „vlajkovej lode“, vzniká stavba udržateľnej hodnoty s dôrazom na vysokú kvalitu pracovného prostredia. Objekt so srdcom. Objekt so zodpovedným environmentálnym postojom a azda aj spoločenským odkazom.“
Prečítajte si aj o paneláku s nekaždodenným „faceliftom“