StoryEditor

Vymaľujte si nábytok. Osem tipov, ako na to

20.08.2013, 00:01
Autor:
stlstl
Červená posteľ, belasá skriňa. Priložte ruku k dielu (a štetec k drevu) a získajte originálny nábytok.

Hand-made tvorba v poslednej dobe naberá zaujímavý rozmer: ľudia sa púšťajú do maľovania nábytku. Ide o lacný a pomerne jednoduchý spôsob, ako oživiť, opraviť, či štýlovo premeniť ošarpané, či jednoducho nevýrazné kusy. 
Predtým, ako sa pustite do premeny svojej skrine, stola či postele na nábytok snov, je dobré poznať základné pravidlá, ako na to.


1. Pravidlo prvé znie: základom pre kvalitný náter je hladký povrch nábytku. Pred maľovaním ho preto dobre vyčistite, vybrúste, vyplňte všetky nerovnosti a dožičte mu dva podkladové nátery s neutrálnou farbou (bielou alebo priesvitnou).




2. Siahnite po štetci s dlhými štetinami. Ten zabráni, aby sa na konečnom náteri objavili nevzhľadné ťahy.




3. Maľujte po kúskoch. Je lákavé začať v rozšafnom štýle a snažiť sa celý povrch natrieť na jeden šup. Precízna práca po malých kúskoch vám však zabezpečí kvalitnejší náter a zabráni prechmatom. Vyberte si vždy určitú oblasť a starostlivo ju natierajte, kým nie je hotová. Ideálne je maľovať v hranatých škvrnách a trpezlivo pokračovať, kým to nie je dokončené.





4. Používajte kvalitné nástroje. Táto zásada sa zdá byť úplne samozrejmá, napriek tomu ju treba vziať vážne. Kvalitný štetec je drahý, ak sa však oň riadne staráte, vydrží vám roky. V opačnom prípade budete z tvrdnúcej farby vyťahovať vypĺznuté štetiny.





5. Pozrite sa na výrobky šetriace čas. Dokážu reálne pomôcť najmä tým zaneprázdnenejším - a takých, povedzme si úprimne, nie je málo. Jeden tip na začiatok: "ESP - Easy Surface Prep", podkladový náter, ktorý čistí staré lakované povrchy a zanecháva tenkú vrstvu pred nanášaním ďalšieho náteru. Nie je príliš drahý a nájdete ho na Amazone.





6. Pohrajte sa so šablónami. Môžu byť skvelou voľbou, ak máte k dispozícii dostatočne veľký povrch na náter. Skúšajte geometrické alebo organické vzory a nebojte sa i trochu riskovať a popustiť uzdu tvorivosti. Výhodou je, že ak sa vám výsledný efekt nebude páčiť, vždy vám zostáva možnosť to všetko premaľovať. 




7. Vyskúšajte nevydarené odtiene. Pri výbere toho správneho odtieňa treba myslieť na rozpočet. Pokiaľ si necháte namiešať vlastný, môže vás to vyjsť pomerne draho. Skúste sa preto radšej poobzerať v obchodoch po farbách, ktoré boli namiešané, avšak nepredané. Je dosť možné, že medzi nimi narazíte na svoj vysnívaný odtieň.




8. Dolaďte prácu do dokonalosti. Premaľujte chyby a nedostatky, pridajte ďalší náter a vysoký lesk, ktorý dokáže rozžiariť akýkoľvek kus nábytku. 

 

Zdroj: inthralld.com

menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
21. november 2024 17:51