Mladá rodina s desaťročnými dvojčatami našla nový domov na predmestí Melbourne. Manželia oslovili architektov z austrálskeho štúdia Andrewa Maynarda, ktorí im s pomocou detí navrhli malú dedinu. Okolo nádvoria stoja malé domčeky, v ktorých rodina spokojne žije, píše portál idnes.cz.
Jednoduchosť, rýchlosť, praktickosť: domy, ktoré tvoria architekt a dizajnér Andrew Maynard spoločne so svojím kolegom, projektantom Markom Austinom, sú známe tým, že majiteľom padnú ako uliate.
Architekti sa vo svojej práci sústredia na ekologickosť a udržateľnosť stavieb, radi počúvajú a experimentujú. Aj preto sa pôvodné návrhy na výstavbu domu začali uberať úplne iným smerom po tom, čo sa tvorcovia zoznámili s deťmi majiteľov. Tí im predložili obrázky s vlastnou predstavou nového domova. „Sklamali by ich, keby ich predstavy nezhmotnili,“ povedala spolupracovníčka štúdia, Gina Morrisová.
Experimentovanie a hravá pop kultúra sú Maynardovi a Austinovi blízke, ich domy sa naopak ľahko zaobídu bez architektonických klišé a nesledujú krátkodobé trendy. Ich rukopisom je úplná originalita.
Zhluk malých domčekov na jednom pozemku v melbournskom Alphington obklopuje útulný dvorček a tesne susedí s pôvodným bungalovom, ktorý na pozemku stál. Na prvý pohľad neprehľadná a komplikovaná dispozícia tvorí praktický a takmer bezúdržbový dom. Pretože stavba leží uprostred ulíc s pôvodnou predvojnovou zástavbou, prišiel klasický tvar strechy vhod aj náročným susedom.
Prístavba dohromady so starým domčekom vytvorila nový domov s veľkorysou rozlohou 225 metrov štvorcových, bez toho aby bola parcela zahltená monštruóznou masou tehál. V nových domčekoch je umiestnená pracovňa s knižnicou, spálňa rodičov so zázemím a šatňou a veľká jedáleň s kuchyňou. Tá plynule prechádza do starej časti domu, kde je obývacia izba, detské spálne a izba pre hostí. Jednotlivé izby možno vzájomne prepájať alebo oddeľovať jednoduchým systémom posuvných dverí, ktoré sú uschované v stavebných púzdrach deliacich priečok.
Exteriér domu príliš nenapovedá, že ide o kompaktný celok. Klasickú strechu s odkvapmi pri jednotlivých moduloch nahradila bieloskvúca krytina položená aj po celých stenách domčekov, zvyšné steny kryje lokálny tradične poctivý šindeľ. Architekti vybrali prírodné a klasické materiály pre exteriér aj interiér domu.
Podobu záhrady pomohlo Maynardovi a Austinovi navrhnúť krajinárske štúdio Bush Projects, a ako je v Austrálii zvykom, majitelia investovali veľkú časť rozpočtu aj do kvalitnej úpravy okolia domu.
Hravá stavba otvorila malým nezbedníkom a ich kamarátom ďalšiu dimenziu: domov a priestor pre nich nie je limitom, ale výzvou: môžu liezť v zavesených sieťach, hrať sa v tajných zákutiach fasády a pod vysokými stropmi alebo preliezať úložné priestory pomocou sofistikovaných úchytov.
Architekti detský svet a hravú optiku použili aj v najmenších detailoch: v línii podlahy zdobí kuchynský ostrovček rad siedmich domčekov ako jednoduchá silueta domova.
Stavba získala v roku 2015 medzinárodné ocenenie Dom roka na Festivale svetovej architektúry v Singapure.