Ctiť to, čo vytvorili iní, nebýva vždy jednoduché. Napriek tomu sa manželia s dvoma deťmi rozhodli, že domu z roku 1965, ktorý kúpili nedávno na okraji mesta, ponechajú pri rekonštrukcii jeho pôvodný vzhľad. Avšak len do ulice.
Rekonštrukciu, o ktorej píše portál idnes.cz, dostali na starosť architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák zo štúdia Archport. Na želanie investorov mali domu, ktorému kvôli jeho vzhľadu a umiestneniu začala rodina hovoriť „hájovňa“, zachovať približne rovnakú podobu. Avšak len do ulice, smerom do záhrady už mali voľnú ruku.
Jedným z dôvodov bolo aj to, že ide o dom v starej zástavbe, kde má aj samotná ulica špecifický vzhľad: domy stoja len po jednej strane, na druhej už je les.
Pôvodnú úžitkovú plochu 159 m2 s trojizbovou dispozíciou architekti upravili na štvorizbovú s plochou 203 m2. Toto zväčšenie sa podarilo vďaka prístavbe s výhľadom a priamym výstupom do záhrady.
Návrh a kompletné zariadenie interiéru zverili majitelia štúdiu X, dizajnérke Kateřine Horskej.
Najdôležitejšou úlohou pre dizajnérku bolo zariadiť priestor na prízemí s veľkosťou 60 m2, do ktorého sa musela vojsť kuchyňa, jedálenský kút, obývacia izba a tiež pracovňa rodičov.
Dve tretiny tohto priestoru so šesť metrov širokým oknom smerujúcim na juh do záhrady sú na úrovni terénu, teda presne o 80 cm nižšie než zostávajúca časť prvého nadzemného podlažia.
Rozdiel vyrovnávajú tri schody, ktoré zároveň slúžia na sedenie, keď sa zíde viac priateľov. V druhej časti miestnosti je kuchynská linka a jedálenský kút, ktorému dominujú svietidlá Shadow od Lucie Koldovej, spoločne s dnes už ikonickými stoličkami od manželov Eamesovcov.
Na osvetlenie kládla dizajnérka veľký dôraz, a to v celom dome. Vybrala svietidlá Puri, ktoré v rôznych veľkostiach, zabudované všade v sadrokartónových podhľadoch, svojím jednoduchým dizajnom prirodzene splývajú s interiérom.
Ako hlavný materiál sa v miestnostiach objavuje bielený dub. Bol použitý nielen na podlahy, ale aj na výrobu všetkého nábytku na mieru: knižníc (tu v kombinácii s čiernymi kovovými stojkami), ale aj kuchynskej linky, v kombinácii s čiernym a medovým sklom.
Ako farebný akcent Kateřina Horská použila petrolejovú farbu v podobe zrepasovaného rúrkového kresielka, kúpeného v bazáre. Schodisko do druhého nadzemného podlažia osvetľuje kruhové okno. Do horného poschodia sa podarilo umiestniť kúpeľňu detí a ich dve spálne.
Tie sú v základe vybavené nábytkom a svetlami z IKEA s doplnkami, obrazmi a textami vytvorenými na želanie ich obyvateľov. Príjemnú atmosféru študentských izieb dotvárajú francúzske a strešné okná s výhľadom do korún stromov.
Majitelia sú spokojní, že zostal zachovaný pôvodný vzhľad domu, zatiaľ čo v interiéri sa podarilo vytvoriť moderný a vzdušný priestor.
Lanková sieť opticky oddeľuje pracovnú časť od obývacej. Snímka: archív Kateřiny Horskej
StoryEditor