Láka na malé Slovensko cudzincov podobnosť alebo odlišnosti? Prichádzajú k nám objavovať zdrobneninu Európy alebo skanzen miniatúr monštrózneho komunizmu?
V slovenských stavbách z minulého režimu nájdeme silný extrakt dobového futurizmu, akési múzeum budúcnosti orwellovskej doby, ktorá sa v našej lokalite našťastie úplne nenaplnila.
Vysoké Tatry majú jeden zo svojich najúspešnejších turistických rokov vôbec. Slovenskí hoteliéri ďakujú, že náš dovolenkový región sa na cestovateľskej mape zvýraznil aj vďaka informačnej prepojenosti (ktorá bola kedysi nemožná i zakázaná).
Pred tromi rokmi na jeseň 2013 napríklad našu krajinu významne spropagovala renomovaná online cestovateľská príručka Lonely Planet, ktorá Slovensko odporučila v rámci "neobjavených" krajín, ktoré určite stoja za návštevu.
V bedekri zdôraznila najmä naše historické pamiatky, krásne hory, nízke ceny, írečitý vidiek, ale aj stavebné pozostatky socialistickej éry, ktoré sú pre západné národy spoločenským a architektonickým fenoménom.
Aj keď dnes sa lokálni odborníci aj verejnosť sporia, či by sa niektoré z týchto stavieb mali zachovať a či sú vôbec nadčasové alebo "len" dobové, pozornosť si určite zaslúžia.
Mali by sme sa k nim zachovať úctivejšie ako sa ony reflektovali do predošlej architektonickej éry, ktoré svojím povážlivým vzhľadom často arogantne narúšali?
Vzhliadnime k najpyšnejšie sa týčiacim mementám socialistickej výstavby na Slovensku rôzneho typu.