Byt v Malešiciach s plochou 87 m2 a terasou 17 m2 nájdete v polouzavretom areáli, ktorý je prístupný iba vlastníkom bytov. „Klienti chceli jednoduchý a čistý dizajn v základnej kombinácii bielej s dubovým drevom. Niektoré časti interiéru boli určené už štandardom developera, teda bola požiadavka na ich zjednotenie so zvyškom priestoru,“ popisuje základné požiadavky majiteľov Henrich Vintr zo štúdia Beligi Design.
Išlo o štandardizované obklady, dlažbu a trojvrstvovú dubovú podlahu. V kuchyni chceli manželia veľký jedálenský stôl a v obývacej izbe pohovku v tvare písmena L.
Výsledok rekonštrukcie, v maniteloch danými developerom, si pozrite v galérii:
Bytom krok za krokom
V interiéri architekt Vintr kombinoval predovšetkým dub s bielou farbou a čiernymi prvkami. Vo vstupnej časti do bytu vytvoril vo výklenku topánkovník s vešiakom na kabáty. Celok tvorí dubový masív a dyhy.
„Obklad steny, kde sa vešajú kabáty, je zvisle prefrézovaný, čo vytvára zaujímavý dizajnový prvok, ktorý sa objavuje aj v ďalších častiach interiéru,“ upozorňuje Jindřich Vintr.
Oproti topánkovníku je vstup do technickej miestnosti, kam sa zmestila práčka a sušička, ale aj veľká skriňa na topánky a šatníková skriňa. Vedľa technickej miestnosti je toaleta s umývadlom a osvetlenou skrinkou, osadenou v priestore nad podomietkovou nádržou WC.
Na druhej strane chodby, z ktorej sa vchádza do väčšiny miestností, je detská izba a miestnosť slúžiaca ako pracovňa. V budúcnosti sa zrejme premení na ďalšiu detskú izbu. „Oproti vstupným dverám do bytu sú dvere do kúpeľne s vaňou. Pri vytváraní dizajnu tohto priestoru sme museli vychádzať z už daných obkladov a dlažby v štandarde od developera, výmena by bola zbytočne finančne náročná,“ hovorí architekt Vintr.
Do kúpeľne nechal autor projektu vyrobiť skrinky a úložné priestory v kombinácii dubovej dyhy a vrchnej dosky z materiálu Corian. Kúpeľňový radiátor je od firmy P.M.H., ide o model Rosendal. Obklady aj dlažba sú vo formáte 60×60 cm.
Centrum bytu
Chodbou prejdete až do koniec do hlavnej časti bytu, obývacej izby s kuchyňou. Kuchynská linka kombinuje pohľadové plochy s bielym lakom a dubovou dyhou. Pracovná doska kuchyne, vrátane integrovaného drezu, bola vyrobená z materiálu Corian.
Obklad steny za pracovnou doskou tvorí taliansky keramický obklad Laminam v dezéne mramoru. Kuchynskú linku dopĺňajú čierne vstavané spotrebiče a čierna vodovodná batéria.
Na kuchyňu nadväzuje jedálenský priestor so stolom s masívnou dubovou doskou a kovovou podnožou a šiestimi čalúnenými jedálenskými stoličkami. Jedálenský priestor osvetľujú bodové valcové stropné svietidlá.
Na druhej strane miestnosti je obývacia časť izby s rohovou pohovkou vo farbe taupe (tmavošedo-hnedá farba, poz. red.) a čiernymi konferenčnými stolíkmi od firmy Lino Design. Dominantu obývacej časti predstavuje televízna stena so vstavanými dverami so skrytou zárubňou.
„Stena kombinuje úložné priestory z dosiek s dubovou dyhou s vertikálne prefrézovaným masívnym dubovým obkladom steny s dverami, ktorý nadväzuje na časť steny vytvorenej pomocou keramického obkladu Laminam, ktorý sme použili aj v kuchyni,“ popisuje Jindřich Vintr.
Veľkú pozornosť venoval osvetleniu každej miestnosti. V prípade obývacej zóny zvolil stropné svietidlo so sklenenými guľami z číreho, mliečneho a dymového skla.
Z obývacej izby s kuchyňou sa vchádza na terasu. Spálňa klientov nadväzuje na šatňu a následne na druhú kúpeľňu so sprchovacím kútom, v ktorej je opäť skrinka v priestore nad podomietkovou nádržou WC.
Lepšie skôr ako neskôr
Byt manželia kúpili už dokončený, teda s danými obkladmi stien, dlažbou a podlahami. Obmedzené boli aj možnosti vo výbere sanity a interiérových dverí.
„Pri navrhovaní interiéru sme sa museli držať v mantineloch daných developerom. Osobne by som preto všetkým kupujúcim odporučil kupovať si byt v novostavbe najlepšie ako shell and core, teda bez priečok, obkladov, podláh a rozvodov, pokiaľ je to možné a vyhnúť sa tak zbytočným mantinelom developera. Vybavenie interiéru, ktoré v tomto prípade dodal developer, by potom mohlo byť presne podľa predstáv klienta aj dizajnéra a vo výsledku aj kvalitnejšie a lacnejšie,“ odporúča architekt Vintr.