Krahule zaiste patria medzi najpozoruhodnejšie slovenské obce. Už len prístup od Kremnice strmými úzkymi serpentínami je vcelku dramatický, predovšetkým v zime. Dvojjazyčná tabuľa Krahule – Blaufuss zas pripomína, že ju založili nemeckí drevorubači a baníci.
Krahule boli pred druhou svetovou vojnou čisto nemeckou obcou, 100 percent obyvateľov sa hlásilo k nemeckej národnosti. Väčšina z nich musela po roku 1945 odísť. Dnes sú Krahule jedinou obcou na Slovensku, v ktorej dosahuje nemecká národnosť podiel väčší ako 20 percent. Na stráňach nad Krahuľami je vybudované známe lyžiarske centrum a v obci sa nachádza rekreačné stredisko Stred Európy.
A nás potešilo, že tu ešte stále môžeme obdivovať krásne zachované drevenice, ktoré vďaka pôvodu ich nemeckých majiteľov majú svojský ráz a pre slovenské prostredie nie úplne typickú architektúru. V Krahuliach vyrástlo i mnoho nevšedných novostavieb. A jeden z moderných drevených zrubov sme na prelome zimy a jari navštívili.
Sila a pôvab masívu
Domy z masívnej guľatiny akosi prirodzene vzbudzujú rešpekt. Umožňujú intenzívne precítiť celú tú ohromnú hmotu, silu i stabilitu smrekových či jedľových kmeňov. Tieto stavby však zároveň pôsobia zvonku i zvnútra veľmi harmonicky a vľúdne. A hoci nie sú typickou ukážkou slovenskej ľudovej architektúry, nachádzajú si u nás svoje miesto a príjemne zapadajú práve do prostredia horských turistických obcí a stredísk.
„Krahule sme si vybrali najmä preto, že sa tu nachádzajú
Zostáva vám 71% na dočítanie.