Nudiť sa na chalupe je v podstate nemožné. Vždy sa nájde dosť radostí, ale aj starostí. Ale taká zatopená alebo navlhnutá pivnica, to je nočná mora, ktorej by sa každý chalupár najradšej vyhol oblúkom. Žiaľ, nie vždy je to možné vzhľadom na terén, v ktorom je postavená, vek stavby a aj s ohľadom na materiály, ktoré boli pri jej výstavbe alebo prerábaní použité.
Vytopenie pivnice je problém, ktorý sa nemusí prejaviť len pod zemou. Kumuluje široké spektrum rizík, a to doslova od podlahy (vlastne pivnice) až po strechu.
Čo môže spôsobiť vytopenie?
Niežeby sa chalupa vybrala do sveta, ale vplyvom vlhkosti sa môže posúvať. Niekoľkomilimetrové až centimetrové posuny môžu ohrozovať celú stavbu. „Staršie chalupy, najmä tie s kamenným alebo tehlovým základom, sú v priebehu času náchylné na posun. Vzlínajúca voda môže tento posun urýchliť a spôsobiť tak ďalšie poškodenie základov, čo by mohlo v najhoršom prípade viesť aj k narušeniu statiky,“ potvrdil Branislav Augustín, odborník na stavby a rekonštrukcie.
Ďalším rizikom, ktoré prináša vlhké prostredie, je vznik plesní. Zatuchliny a nepekné fľaky žiadnej chalupe nepristanú. „Okrem toho, že pleseň môže spôsobiť vo vlhkých a nedostatočne vetraných priestoroch zdravotné problémy, môže viesť aj k postupnej degradácii chalupy,“ upozornil odborník.
Zatopená pivnica je dokonca priamym ohrozením života. V bezpečí ste vtedy, keď už máte kompletne vymenenú starú elektroinštaláciu a káble sú správne izolované a uzemnené. Inak vytopenie pivnice znamená vážne riziko úrazu elektrickým prúdom, ako aj poškodenie elektrospotrebičov a samotnej elektroinštalácie.
Zraniteľná malta
Naši predkovia boli síce šikovní stavitelia, ale nie vždy mali k dispozícii materiály, ktoré odolajú zubu času a vplyvu vlhkosti. Našťastie, práve pre staršie chalupy s kamennou konštrukciou nie je voda až taký nepriateľ. Kameň odolá. „Najslabším článkom väčšinou bývajú maltové lôžka a omietky na kamenných stenách. Problém je, ak sú zvlhnuté alebo sú po životnosti,“ doplnil odborník na stavby a rekonštrukcie.
Pri zatopení pivnice v kamennej chalupe odporúča dodržať zaužívané postupy: očistiť podklad od poškodených pôvodných omietok (aj zo škár) minimálne do hĺbky 1 až 2 cm a potom drôtenou kefou alebo vysokotlakovým čističom zbaviť povrch stien prašných a nesúrodých častí. „Omietku odstránenú zo stien treba vyviezť v čo najkratšom čase, aby pri vysúšaní nedochádzalo k spätnej migrácii nerozpustných solí do muriva,“ radí Augustín.
Správny postup
Vlhká omietka je odstránená a bezpečne odvezená. Ako postupovať ďalej pri záchrane svojej chalupy?
Zostáva vám 58% na dočítanie.