Chcete čo najviac zvýšiť pravdepodobnosť, že nebudete počas ciest riešiť žiadne problémy? Vyberte sa do Fínska, Nórska alebo na Island, tvrdí najnovšia mapa cestovateľských rizík, píše iDnes.
Mapu si pozrite v galérii:
Ak máte naopak radi nebezpečenstvo, adrenalín a ohrozenie života, choďte do Sýrie, Iraku, Afganistanu, Mali alebo do Líbye.
Mapy, ktoré pred pár dňami zverejnila organizácia International SOS ane Control Risks, ukazujú, v ktorých krajinách hrozí cestovateľom v roku 2018 najväčšie nebezpečenstvo a kde naopak s najväčšou pravdepodobnosťou žiadne nepríjemnosti riešiť nebudú. Mapy zostavili na základe dát od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších agentúr.
Ne/bezpečné cestovanie
Ako najbezpečnejšie vo všetkých troch sledovaných oblastich sa javia Fínsko, Nórsko a Island, teda krajiny, ktoré zabodovali u rovnakej organizácie už vlani. Ako nízkorizikové boli tiež, celkom prekvapivo, označené Kanada, USA, väčšina európskych krajín, Japonsko, Nový Zéland a Austrália.
Najväčšie nebezpečenstvo naopak hrozí potenciálnym návštevníkom Sýrie, Iraku, Afganistanu, Mali, Líbye, Sudánu, Somálska alebo Jemenu. Veľmi premenlivé sú z hľadiska hroziaceho nebezpečenstva Brazília, Čína a Rusko.
Čo sa týka dopravy, popri tradičných afrických krajinách ako najproblematickejšie vyhodnotili Brazíliu, Bolíviu, Saudskú Arábiu, Irán a Kazachstan. Dáta dopĺňa veľký prieskum, ktorý uskutočnila agentúra Ipsos Mori.
63 percent ľudí sa domnieva, že riziká pre cestovateľov v priebehu tohto roka vzrástli. Navyše 58 percent cestovateľov mení svoje plány kvôli bezpečnostným rizikám a 43 percent kvôli prírodným katastrofám alebo extrémnemu počasiu.
Podľa cestovateľov sa v tomto roku v dôsledku ničivého hurikánu zhoršili zdravotné riziká v oblasti Karibiku. Oproti tomu sa vďaka zlepšujúcej sa zdravotníckej starostlivosti znížili zdravotné riziká vo východnej Európe.
Svetový index mieru
Samozrejme, existujú aj ďalšie ukazovatele bezpečnosti jednotlivých krajín, podľa ktorých sa môžu cestovatelia orientovať. Významným je v tomto ohľade napríklad Svetový index mieru, ktorý každoročne zverejňuje britský Institute for Economics and Peace.
Oproti tomu najhoršie priečky zaujímajú Afganistan, Irak a Sýria. Výrazne si oproti vlaňajšku pohoršilo USA (sú na 114. mieste). Pri vyhodnocovaní sa berie do úvahy napríklad miera kriminality, vzťahy so susednými krajinami alebo napríklad pokojné priebehy demonštrácií.
Podľa Svetového indexu mieru sa v priebehu roka situácia vo svete zlepšila. Ďalší rebríček najnebezpečnejších krajín vydalo na začiatku septembra aj World Economic Forum. Pri jeho tvorbe bralo do úvahy predovšetkým ne/bezpečnosť pre turistov. Ako najnebezpečnejšou vyšla Kolumbia, na siedmom mieste sa potom umiestnil turisticky veľmi obľúbený Egypt.