StoryEditor

Nové turistické lákadlo medzi Račou a Mariankou: Tento unikátny objekt upúta nielen výhľadmi

22.11.2021, 11:00
Autor:
ipip
Mestské lesy sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na trávenie voľného času.

Na trase medzi Račou a Mariankou vyrástol nenápadný drevený objekt na pozorovanie zvierat s názvom Vydrica. Ide o spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave.

V galérii si pozrite výsledok:

Nová vyhliadka

Pomenovanie je odvodené od tamojšej lokality, keďže pozorovňa sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica. V pešej dostupnosti sú aj ďalšie známe rekreačné miesta ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka a Malý Slavín.

Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny pokoja bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Ide o jedinečné prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.

„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Pozorovňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom. „Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovitým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Živé miesta

Smrekovec použitý na výstavbu Vydrice pochádza totiž z lesoparku a pozorovňu svojpomocne postavili zamestnanci Mestských lesov v Bratislave. Architektonický návrh je z ateliéru Office 110, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste.

Architekt Martin Hörmann priblížil, že drobná drevostavba je navrhnutá ako pozorovňa zvierat, no poslúži aj ako posedenie pre okoloidúcich, na občerstvenie alebo ako úkryt pred zlým počasím.

Pozorovňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a obnovuje verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a rekonštrukcia muničných skladov na Peknej ceste.

*Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2021-10-05 10:49:44 - Feat.: 0 - Title: Tieto rozhľadne na Slovensku sa oplatí vidieť, ale najmä zažiť
01 - Modified: 2022-08-13 07:42:20 - Feat.: - Title: Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom. Verejnosť mu dnes môže prejaviť úctu v Katedrále sv. Martina 02 - Modified: 2022-08-12 13:28:14 - Feat.: - Title: Pavúky po celom strope či stretnutie so sektou. Ľudia sa podelili o najpodivneješie zážitky na ubytovaní cez Airbnb 03 - Modified: 2022-08-12 09:00:00 - Feat.: - Title: K moru za pár eur? Zabudni. Ochvíľu to bude minulosť, hovorí šéf Ryanairu 04 - Modified: 2022-08-12 05:20:19 - Feat.: - Title: Vo výstavbe sú aktuálne dva úseky budúcej diaľnice Bratislava - Košice 05 - Modified: 2022-08-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Rana pre Tatry. Cudzinci zanevreli na Slovensko, domáce hotely zachraňujú Slováci
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
13. august 2022 11:36