Slzy, smrť, radosť, depresia, eufória. Neznie to ako päť-slovné zhrnutie najväčšej dovolenky v živote, pre Mila Daníška však ním určite je. Pred dvoma rokmi sa ako prvý Slovák v histórii podujal prejsť obávaný Pacific Crest Trail pešo.
4 260 kilometrov z Mexika do Kanady budí solídny rešpekt. On sa však nezľakol, zodral štyri páry topánok a dal to. Zďaleka však nie je jediným Slovákom, ktorý sa rozhodol prekročiť svoj tieň.
Podľa štatistík cestujeme stále častejšie. V roku 2017 podľa Eurostatu až 70 percent našincov cestovalo na dovolenku. Medzi rokmi 2013 až 2017 vzrástol počet dovolenkových výletov Slovákov až o 60 percent.
Rozhodne však nejde iba o klasické vylihovanie na pláži. Do popredia sa tlačí aj individuálne cestovanie a túžba po dobrodružstve. A Slováci vedia, kde ho hľadať.
Dokazujú to dvaja Slováci, ktorí sa po prvo-výstupe na panenský vrchol Antarktídy z neho spustili na paraglajde. Počet ľudí, ktorí sa vzniesli na „krídle“ nad bielym kontinentom pred nimi sa pritom dá spočítať na prstoch jednej ruky.
Ďalšia dvojica sa rozhodla spraviť si cestu okolo sveta. Na bicykli. Za tri roky. „Na doraz“ sa rozhodla cestovať aj ďalšia Slovenka, ktorá sa "prestopovala" až do Indie. Na svojej ceste zažila napríklad aj dvojdňový prechod iránsko-pakistanskej hranice za účasti policajnej eskorty.
Dobrodružstvo však nečaká iba v odľahlých končinách, istá dvojica Slovákov absolvovala cestu pešo z SNP z Dukly na Devín. S melónom v batohu.
Príbehy slovenských dobrodruhov sú nielen fascinujúce, ale aj inšpiratívne. Každý, kto má chuť prebudiť v sebe dobrodružné srdce, bude mať možnosť už najbližší víkend počas cestovateľského festivalu Cestou necestou.
Spolu s vyššie spomínanými je pripravených viac ako 50 cestovateľských prednášok a príbehov zo všetkých kontinentov sveta. 13. ročník festivalu Cestou necestou si môžete vychutnať od 8. do 10. marca v DK Ružinov v Bratislave.