Takmer 22- ročný študent Boris Flaška študuje v Dánsku odbor ekonómia a biznis a okrem toho aj pracuje popri škole na čiastočný úväzok. Do zahraničia odcestoval kvôli štúdiu, či sa však na Slovensko vráti, ešte nevie. Istý si je, že voliť príde, avšak až na druhé kolo (vzhľadom na vlastnú vyťaženosť).
Odchod neľutujem
Odchod do zahraničia neľutuje, či sa však vôbec vráti, ešte nevie povedať. Slovensko opúšťal s pocitom radosti a očakávania niečoho nového. Ako sám hovorí, trochu sa bál, ale nakoľko je Dánsko v Európskej únii, veľké obavy z neznámeho to neboli. „Skôr som sa tešil na to, ako to bude fungovať inde. V Dánsku všetko funguje inak, respektíve mnoho vecí, no najmä školstvo.“
Pri porovnávaní pomerov na Slovensku a v Dánsku vidí ako študent rozdiel najmä v prístupe učiteľov. „Na slovenskú vysokú školu som nikdy nechodil, takže z vlastnej skúsenosti to posúdiť neviem, ale kamarát mi hovoril, že vyučujúci sú často arogantní a odmeraní."
"Žiakom dávajú pocítiť, že oni majú tituly a žiaci ešte nie. V Dánsku také niečo neexistuje, ani neviem, aké majú moji učitelia tituly. Tu si nikto titul pred meno nepíše, nikto a nikdy. Dokonca aj lekári sa oslovujú krstným menom. Je to jednoducho menej formálne.“
A čo ho drží ďalej od Slovenska? „Je to to, čo vidím, keď si pustím správy. Keď vidím, ako sa u nás ľudia správajú ... a hlavne politici. To sa však týka aj mentality ľudí. Veľa Slovákov je akoby stále proti niečomu, ale nikdy nie sú ZA niečo."
"Kritizujú, že niekto urobí protest, napríklad za lesy alebo za slušné Slovensko, ale pritom nikdy neurobia niečo vlastné, za čo by sa postavili.“
To, že sa nedá voliť zo zahraničia, je hanba
„Voliť pôjdem preto, lebo som ešte taký naivný, že verím, že sa to dá zmeniť.“ Prezident má podľa neho reprezentovať všetkých Slovákov, aj tých čo žijú v zahraničí.
„Nechcel by som, aby sa nás pozerali ako na Čechov kvôli Zemanovi. To nie je reprezentatívny prezident.“ Boris dodáva, že prezident by v prvom rade nemal byť priaznivec diktátorských režimov.
„Jedna vec je vytvárať obchodné vzťahy a druhá je chváliť sa kamarátskymi vzťahmi s Čínou a podobne.“ To, že sa nedá prezident voliť zo zahraničia, označil ako hanbu, najmä v roku 2019.
„Pred nejakým časom vyhlasoval náš vtedajší premiér, že sme moderná krajina, na ktorú máme byť hrdí, ale ja si modernú krajinu predstavujem tak, že sa dá voliť zo zahraničia. Keď sa to dá v Estónsku (cez internet) od 2005, pričom to je tiež postkomunistická krajina, tak by to u nás nemal byť taký problém.“
A prečo by mali Slováci v zahraničí, ktorí majú možnosť, ísť voliť? „Lebo sa nás to týka. Stále som Slovák, aj keď žijem v zahraničí, a vždy ním budem. Žije tam moja rodina, kamaráti, preto mi na tom záleží. Malo by im na tom záležať, aj keď žijú vonku a nie na Slovensku.“