Pred niekoľkými týždňami do malej turistickej lode v benátskom kanáli Guidecca narazila obria výletná loď, ktorá kotvila len niekoľko desiatok metrov od hlavného turistického centra navštevovaného desiatkami tisíc ľudí denne. Nielenže sa pri incidente zranilo päť ľudí, ale opäť sa objavila otázka, koľko turistov, z ktorých väčšina sa do mesta gondol prepraví práve na veľkokapacitných plavidlách, môže malebné severotalianske mesto vlastne pojať. Nedlho pred touto udalosťou sa s podobným prípadom musel vyrovnať aj severský Island, ktorý sa pre veľký nápor turistov rozhodol uzavrieť jeden zo svojich kaňonov.
Tento rok v máji sa na ráznu akciu odhodlalo aj Thajsko, ktoré zakázalo vstup na jednu zo svojich najnavštevovanejších pláží, pretože v dôsledku častých turistických návštev veľmi trpelo okolité prostredie vrátane koralových útesov. Parížsky Louvre na konci mája musel na jeden deň zatvoriť svoje brány, pretože jeho zamestnanci už neboli schopní uniesť každodenný nápor výletníkov a na protest odmietli pracovať.
V Japonsku a v Taliansku zase riešia, ako presvedčiť turistov, aby nejedli na vyťažených uliciach, cez ktoré sa potom nedá prejsť. Zásahy proti takzvanému overtourismu nie sú v poslednom čase ničím ojedinelým. S veľkým množstvom návštevníkov dlhodobo zápasí aj španielska Barcelona, chorvátsky Dubrovník a Hvar, talianske Santorini, holandský Amsterdam, Filipíny, Malorka alebo napríklad Bali.
Disney park v Benátkach a Barcelone
Z miest miznú pôvodní obyvatelia, ktorí si v dôsledku rastúcich cien nem...
Zostáva vám 85% na dočítanie.