Túžite spoznať úplne inú krajinu a kultúru, nemať za chrbtom davy turistov, kúpať sa v mori a tiež si na maximum užiť horskú turistiku? Zvládnete to asi za dve hodiny. Zhruba tak dlho trvá let z Prahy do hlavného mesta Tirany (z Bratislavy sme nenašli žiadny priamy let).
Nádherné pláže sú aj v meste Saranda (alebo Sarandë), ktoré bolo vybudované na skale alebo na polostrove Ksamil, kde si budete pripadať ako v Karibiku.
Do hôr, ale aj k jazerám
Stredomorský štát je asi trikrát menší ako susedné Česko, rozprestiera sa na Balkánskom polostrove a viac ako dve tretiny územia tvoria hory. Albánsko bolo dosť dlho v izolácii, čo pre miestnych nebolo ideálne, ale vďaka tomu si tunajšia príroda ešte udržuje pôvodný divoký ráz.
To ma prekvapilo, ale aj to, že desiatky horských vrcholov majú nadmorskú výšku vyše dvetisíc metrov a ten úplne najvyšší, Korab, sa pýši výškou 2 764 metrov nad morom.
Vydajte sa do prekliatych hôr, tak miestni hovoria najvyššej časti Dinárských hôr alebo aj Dinárov ležiacich na hraniciach s Čiernou Horou a Kosovom. Ohromia vás aj tým, že okrem značených trailov máte šancu spoznať miesta, ktoré sú turistami takmer „nepobozkané“.
Určite ich však preskúmajte s tamojšími sprievodcami, niečo také ako turistické značky tu totiž nenájdete. To je problém pri poznávaní prírodných krás tejto krajiny - a nie je ich málo.
Na juhu prekliatych hôr odporúčam Národný park Theth, avšak medzi nami, tých národných parkov majú Albánci štrnásť. Ale hory, to sú tiež kaňony, jazerá (napríklad Koman, Skadar, Ohrid, Butrint), vodopády (napríklad pri meste Berat).
Koman spomeniem ešte raz, oplatí sa na ňom podniknúť plavbu, pripomína totiž nórske fjordy. Milovníkom termálnych prameňov za...
Zostáva vám 85% na dočítanie.