Starí Číňania si nechávali vyrábať kópie palácov svojich protivníkov, keď je porazili. Moderná Čína síce nebojuje, ale architektúru kopíruje ďalej. Po tom, čo tamojší architekti kompletne skopírovali Eiffelovu vežu, mrakodrapy na Manhattane alebo alpské mestečko Hallstatt, teraz vyrába presnú repliku budovy architektky Zahy Hadid. Lenže tá sa už chce s čínskymi developermi súdiť.
Podľa denníka Guardian v čínskom meste Čchung-čching vzniká stavba, ktorá je kópiou chystaného komplexu Wangjing Soho. Ten Zaha Hadid navrhla pre manažérsku štvrť v Pekingu a dostala za neho normálne zaplatené.
Ako kamienky na rieke
Sama architektka a tiež miliardár Pchan Š'-i, pre ktorého firmu Soho budova vzniká, sa s "pirátmi" z Čchung-čching chcú súdiť. Developer pirátskej budovy, firma Chongqing Meiquan, však obvinenia z pirátstva odmieta. "Naša budova nie je inšpirovaná krivkami budovy Zahy Hadid, ale kamienkami na rieke Yangtze, ktorá naším mestom preteká," reagoval developer.
Zároveň spustil reklamnú kampaň, ktorej heslo znie: "Nikdy sme nechceli kopírovať, chceme len byť lepší." Okrem iného preto, že pirátska budova v Čchung-čching bude podľa všetkého dostavaná dokonca rýchlejšie, ako originál v Pekingu.
Súdny proces vedený Hadid by mohol pripomenúť, že v súčasnej Číne nič ako autorské práva takmer nefunguje. Hudba sa až donedávna napaľovala len pirátsky a neexistovali spôsoby, ako ju legálne nakupovať. Architektonické diela dokonca nepodliehajú vôbec žiadnym zákonom o autorskom diele.
"Soho by mohlo súdny spor vyhrať, ale aj keď dá sudca Hadid za pravdu, nebude môcť nariadiť, aby piráti svoju budovu strhli," tvrdí šanghajský právnik Jou Jün-tching v rozhovore pre Der Spiegel. "V najlepšom prípade uloží pokutu."
Čína sa pritom v posledných rokoch stáva rajom "pirátskej" architektúry. V meste Tchien-tu-čcheng blízkosti Šanghaja už vyrástla 108 metrov vysoká kópia Eiffelovej veže, v meste Čcheng-tu vznikol rezidenčný komplex pre 200-tisíc obyvateľov, ktorý je presnou replikou britského Rochesteru (vrátane sochy Winstona Churchilla).
Mesto nazvané Thames Town v čínskom Songjiang New City. Snímka: www.habitables.co.uk
Čo všetko Čína skopírovala
Hneď v niekoľkých čínskych mestách sa nachádza kópia Bieleho domu. Tento rok sa v juhočínskom meste Po-luo sprevádzkovali funkčné kópie rakúskeho mestečka Hallstatt, a to vrátane historickej veže s hodinami a európskych drevených domčekov.
Primátor rakúskeho mesta, ktoré patrí medzi svetové pamiatky UNESCO, dokonca do Číny prišiel na slávnostné otvorenie. A koncom roka oznámil, že počet čínskych turistov, ktorí mieria do skutočného Hallstattu, sa od otvorenia repliky zdvojnásobil.
V meste Tchien-ťin momentálne vzniká presná kópia Manhattanu, ktorá bude stáť na mieste niekdajšej rybárskej dediny z pätnásteho storočia. Jej súčasťou bude vlastná kópia rieky Hudson a presné repliky Rockefellerovho či Lincolnovho centra. Umelé mesto, ktoré developer Vincent Lee označuje za "najväčšie finančné centrum na svete", bude dostavané roku 2019.
Kópia Manhattanu v čínskom Yujiapu. Snímka: habitables.co.uk
Le Corbusierova nadácia sa tiež už v minulosti ohradila voči replike Le Corbusierovej kaplnky z francúzskeho Ronchamp. V Číne v identickej budove sídlila barbecue reštaurácia v meste Čeng-čou. Architekti však funkčnú a dostavanú budovu nakoniec zbúrali po tom, čo sa s nimi Le Corbusierova nadácia začala súdiť.
Barbecue reštaurácia v Zhengzhou, ktorá bola presnou kópiou Le Corbusiera. Snímka: Chinese Archi-Image Phenomena blog
Pole pri Eiffelovke
Okrem toho už v Číne stojí niekoľko holandských mestečiek, Versailles, palác Château de Maisons-Laffitte, kópia parížskeho Víťazného oblúku či Sydney Opera House.
Napríklad v meste Tchien-tú-čcheng, ktoré je presnou kópiou Paríža, však príliš obyvateľov nežije. Podľa fotografa Matthewa Niederhausera sa v meste zdržujú prevažne robotníci, ktorí ešte dokončujú zvyšné stavby. V bezprostrednom okolí Eiffelovej veže Číňania osiali pole. A celé mesto s vyhliadkou a Eiffelovou vežou v pozadí slúžia len párom, ktorí si chcú na svadobnej ceste urobiť fotku z "európskych medových týždňov".
Kópia Eiffelovej veže v čínskom meste Tianducheng. Snímka: Matthew Niederhauser
Trendy takzvanej čínskej "duplitektúry" zdokumentovala Bianca Bosker vo svojej knihe Original Copies: Architectural Mimicry in Contemporary China. Archeológ Jack Carlson z časopisu Foreign Police k tomu dodáva, že nemusí ísť o obyčajné vytváranie replík. "Čína si chce dokázať, že je svetovou jednotkou a že sa na jej území nachádza úplne všetko," hovorí Carlson a pripomína, že podobne sa Číňania chovali už v minulosti.
Napríklad kedykoľvek prvý vládnucej dynastie Čchin porazila svojho rivala, nechala si vyrobiť presné repliky jeho palácov, a to kompletne aj s vnútorným interiérom. Kópie sa stavali na sever od hlavného mesta krajiny na symbol všetkých miest, ktoré vládnucej dynastie dobyla. Referoval o tom napokon už prvý čínsky historik S'-ma Čchien.