StoryEditor

Zabudnite na Alpy. Najlepšia lyžovačka čaká v Škandinávii

21.02.2015, 23:00
Autor:
stlstl
Objavte svahy a hotely v Nórsku a Švédsku, radia nadšenci zimných športov.

Na Slovensku sa v posledných dňoch zima akoby pomaly lúčila. Ak patríte k tým, ktorí by sneh ešte nejaký čas privítali, budete  za ním musieť vycestovať. Hoci svojou blízkosťou, kvalitou a pomerne priaznivými cenami sú Slovákom blízke najmä rakúske lyžiarske strediská, máme pre vás netradičnejšie tipy.


Škandinávia je hitom posledných sezón a to z viacerých dôvodov. Tamojšie strediská nie sú možno také uhladené, ako tie rakúske či talianske, ich návštevníci nedajú dopustiť na neopozerané výhľady a scenérie, kvalitné zjazdovky na ktorých nie je prírodný sneh zriedkavosťou a širokou ponukou, kde si vyberú rodiny aj freerideri.

 Prejdite sa po nich spolu s nezávislým novinárom Larsom Hinnerskovom Eriksenom, ktorý sa venuje všetkých aspektom nordickej kultúry (ku ktorej sneh neodmysliteľne patrí).  

Prvým strediskom, do ktorého pozýva, je Ramundberget vo švédskej lyžiarskej oblasti Funasfjällen. Vďaka skorej snehovej pokrývke sa tu dá lyžovať už od októbra, čo využívajú aj mnohí športovci na prípravu. Podľa Eriksena sa v Škandinávii stále môžete stretnúť s nefalšovanou srdečnosťou miestnych, ktorá nie je podmienená turistami a ich peniazmi.  

Spojenie snehu a severskej architektúry si zas vychutnáte v Tusene, ktorého názov vychádza zo švédskeho slova tisíc, čo zároveň označuje nadmorskú výšku, v ktorej leží. Mnohými cenami ovenčená budova reštaurácie je inšpirovaná tradičnými stanmi kultúry Sami. Vyzerá ako odseknutý kužeľ v hniezde z brezových kmeňov.

Ďalšiu pastvu pre oči nájdete v centre v oblasti Bruksvallarna. Okrem pôsobivej siete až 300 kilometrov zjazdoviek a bežeckých tratí tu nájdete aj snehové iglu, ktoré slúži ako kaplnka, galéria a hotel v jednom. A pokiaľ chcete navštíviť naozaj starobylý hotel, tak sa vydajte do Fjallnas. Už od roku 1882 tam vládne pomerne komorná atmosféra, ktorú si vychutnávala aj švédska kráľovská rodina.


Veľkou lyžiarskou tradíciou sa môže popýšiť aj Nórsko. Len tri hodiny od letiska v hlavnom meste Oslo leží najväčšie stredisko krajiny Trysil. Viac ako 70 kilometrov zjazdoviek sľubuje, že si pojazdíte do sýtosti. Pokiaľ patríte k odvážnejším lyžiarom, prípadne si radi zaskáčete na snouborde alebo ste nadšencom ski boardingu, tak určite neobíďte oblasť Stranda. Okrem prašanu a rozhľahlých plání tu nájdete naozaj nádherné scenérie so zasneženými vrcholkami hôr.

Zdroj: cnn.com

01 - Modified: 2022-08-13 10:46:28 - Feat.: - Title: Estónsky šéf obrany: Baltské more sa po vstupe Fínska a Švédska do NATO stane vnútorným morom Aliancie 02 - Modified: 2022-08-12 13:28:14 - Feat.: - Title: Pavúky po celom strope či stretnutie so sektou. Ľudia sa podelili o najpodivneješie zážitky na ubytovaní cez Airbnb 03 - Modified: 2022-08-12 09:00:00 - Feat.: - Title: K moru za pár eur? Zabudni. Ochvíľu to bude minulosť, hovorí šéf Ryanairu 04 - Modified: 2022-08-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Rana pre Tatry. Cudzinci zanevreli na Slovensko, domáce hotely zachraňujú Slováci 05 - Modified: 2022-08-10 10:09:35 - Feat.: - Title: Inflácia v Nórsku sa zrýchlila v júli na najvyššiu úroveň za 34 rokov
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
13. august 2022 19:10