Poloha nemeckého mesta Nördlingen je naozaj jedinečná, píše portál amusingplanet.com. Toto pekné stredoveké mesto s počtom obyvateľov viac ako dvadsaťtisíc je situované vo vnútri masívneho krátera.
Jeho priemer je 2,5 kilometra, ktorý je pomenovaný ako Rieský kráter. Ten vznikol asi pred 14,5 miliónmi rokov, na území dnešného Bavorska, po dopade asteroidu s priemerom približne jeden kilometer. Ešte neuplynulo ani šesťdesiat rokov, odkedy sa objavili dôkazy o skutočnom pôvode tohto mesta.
Po celé roky si ľudia mysleli, že plytká priehlbina, v strede ktorej je situované mesto, bol sopečný kráter. Až v roku 1960 dvaja americkí vedci, Eugene Shoemaker a Edward Chao, dokázali, že preliačina bola vytvorená dopadom meteoritu.
Pri návšteve miestneho kostola Shoemaker údajne poškriabal múry, aby videl, z čoho je kostol postavený. Pri tom objavil druh horniny, ktorá sa môže sformovať iba pri tlaku vyvolanom nárazom, ktorý je spojený s dopadom meteoritu. Následné skúmanie podivnej horniny preukázalo, že kráter bol skutočne spôsobený dopadom meteoritu.
Približne 42 kilometrov juhozápadne od centra Ries sa nachádza ďalší kráter zvaný Steinheimer Becken. V priemere má asi 3,8 kilometra a spolu s Rieskym kráterom bol pravdepodobne vytvorený spoločne po dopade binárneho asteroidu.