Nemajú kreslo na Valnom zhromaždení OSN a často ani skutočné územie, ktoré by s nimi susediace štáty rešpektovali. Napriek tomu im nechýbajú vlajky, hymny, mena či občania. Krajiny, ktoré neexistujú, najrôznejšie utópie a mikroštáty, majú často veľmi kurióznu históriu.
V dnešnom článku sa zameriame na niektoré z tých, ktoré sa nachádzajú v Európe.
Siedme kráľovstvo Man
Keď vystúpite na najvyššiu horu ostrova, Snaefell vysoký 621 metrov, zhliadnete odtiaľ sedem veľkých kráľovstiev: škótske, anglické, írske, waleské, Neptúnovo a nebeské. Že vám jedno do počtu stále chýba? Tým siedmym má byť to, na ktorého pôde stojíte. Man.
Ostrov, z ktorého strategická poloha v Írskom mori urobila ideálne prístavisko pre obchod a pašeráctvo, má dlhú históriu. Po Keltoch sa tu zabývali Vikingovia, vládol tu mocný horalský klan, o toto územie viedli dlho spory koruny Škótska a Anglicka, teda až do svojho zjednotenia.
Oficiálne je dnes Man samosprávne závislé územie britskej koruny, ale s nebývalo rozsiahlou autonómiou, pretože nie je súčasťou Spojeného kráľovstva. Na Karolovi III. je vlastne len medzinárodné zastupovanie a obrana ostrova.
Všetko ostatné si miestni riešia sami, ako sú zvyknutí už 1044 posledných rokov. A to na Tynwalde, teda na jednom z najstarších ľudových zhromaždení a doposiaľ kontinuálne najdlhšie funkčných parlamentov na svete, ktorý pracuje len v júni.
Majú vlastný jazyk (mančinu), vlastnú menu (manskú libru) a vlastné dane. Aj vlastné zákony, s ktorými sa to však veľmi nepreháňa. Volebné právo tu prvýkrát na svete získali ženy už v roku 1881, hlasovať tu môžu všetci starší ako 16 rokov.
Žijú tu krátkochvosté mačky a na tunajších cestách sa nerieši maximálna rýchlosť. Okrem pretekárov sa tu páči aj nadnárodným bankám, pretože tunajšie zákony sú veľmi liberálne.
Pôvodné kráľovstvo Man síce už pekných pár storočí neexistuje a ostrov nemá oficiálne zastúpenie v OSN, napriek tomu sa tu žije blaho.
O ďalších zaujímavých (ne)krajinách sa dočítate na nasledujúcich stránkach. Aby ste sa posunuli, kliknite na tlačítko: