Ak pristanete na letisku v Dubaji či Abú Zabí pred polnocou a vyberiete sa odtiaľ na severovýchod – k polostrovu Musandam, o ktorý sa Spojené arabské emiráty delia s Ománom – nemôžete si ich nevšimnúť. Stovky kamiónov tvoria kolónu dlhú desiatky kilometrov, ktorá lemuje diaľnicu vedúcu cez emiráty Abú Zabí, Dubaj, Šardžá a Rás al-Chajmá.
Nákladné autá sú plne naložené stavebným materiálom určeným na megalomanské stavebné projekty pozdĺž celého tunajšieho pobrežia Perzského zálivu. Aj takto vyzerá súčasný obrázok jednej z najbohatších krajín Blízkeho východu.
O čulom stavebnom ruchu svedčia desiatky rozpracovaných projektov, ktoré najlepšie uvidíte z lietadla po štarte z dubajského medzinárodného letiska. „Všetky nové budovy, ktoré zbadáte v Dubaji, Abú Zabí či iných emirátoch, sú z veľkej časti postavené z materiálu vyťaženého v horách Rás al-Chajmá,“ tvrdí pre Prečo nie?! Nathan S. Hunter.
Americký manažér, ktorý na ministerstve hospodárskeho rozvoja Rás al-Chajmá zastáva post konzultanta úseku rozvoja biznisu, nepochybuje o rastúcom význame tohto malého emirátu. Ten sa dosiaľ schovával v tieni Dubaja a Abú Zabí. čo by sa však už v najbližších rokoch malo výrazne zmeniť.
Adrenalínový let
Aby totiž emiráty dokázali pritiahnuť skutočne každého – nielen záujemcov o nákupy a slnenie v Dubaji či špičkové športové podujatia vrátane pretekov prestížneho seriálu formuly jeden v Abú Zabí – investujú do nových unikátnych projektov. Konkrétne v Rás al-Chajmá sú to adrenalínové športy.
Zostáva vám 73% na dočítanie.