Horúce počasie vo filipínskej Manile mení život na uliciach. Pribúdajú bazény alebo nádoby, ku ktorým je natiahnutá hadica s vodou a miestni sa kúpu aj v mori, hoci je to zakázané. Rekordné teploty spôsobujú problémy celému regiónu juhovýchodnej Ázie, čo vyvoláva rôzne opatrenia.
Zase som zelenáčom. Rozpáleným zelenáčom. Akoby som sa v Ázii ocitol prvýkrát a všetky moje pocity opäť úplne ovládla tropická vlhká práčovňa.
Také teplo som za tridsať rokov, čo tu žijem, nezažil. Miestne tiež nie.
V Manile, kde práve som, sa zmenili ulice, pretože ich prepchatie ešte zvýšili farebné bazény. Okolo jazdia autá a skútre a v tom teple sa tu v bazénoch ešte hrajú deti.
Zúfalá snaha sa ochladiť
V chudobnejších štvrtiach majú na chodníku – a niekde aj vo vozovke – veľké umelohmotné nádoby, pri tom je hadica s vodou.
Videl som, ako sa ľudia kúpu v mori, čo je tu výraz absolútneho zúfalstva, pretože nad nimi boli tabuľky s nápisom, že je to zakázané. Manilská zátoka je silne znečistená. Ale teplo je teplo.
Lejem do seba litre tekutín, ale to mi dáva len chvíľu oddychu, než sa mi jazyk zase prilepí na poschodie a po tričku sa mi rozlejú kolesá potu. Cez deň zo svojho programu vo filipínskej metropole Manile odpisujem miesta, kam som sa chcel tentoraz ísť pozrieť.
Len apaticky nasledujem miestnych ľudí, ktorí úľavu z tepla hľadajú v klimatizovaných nákupných centrách. Obvyklé surfovanie a nakukovanie do výkladov obchodov, bez toho, aby ste siahli do peňaženky, teraz dostáva vyšší praktický zmysel – aspoň na chvíľu uniknúť z úmornej horúčavy, ktorá atakuje rekordné stupnice. Apríl a máj patrí na Filipínach k najteplejším mesiacom, ale musel by som veľmi dôkladne listovať spomienkami, aby som si v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.