V galérii vám prinášame najobľúbenejšie miesta nás Slovákov, pri čom druhé miesto obsadil nečakaný kandidát.
Na dovolenke sa treba mať na pozore
Oddych vlani znepríjemňovali predovšetkým tráviace problémy, úrazy a bolesti zubov, prípadne uší. Náklady na ich ošetrenie sa pohybovali od desiatok po tisícky eur. Cestovatelia by preto nemali podceniť výber správneho cestovného poistenia a zohľadniť pri ňom to, či idú za oddychom alebo za zárobkom.
Na dovolenkách v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande platí Európsky preukaz zdravotného poistenia. „Vďaka nemu má dovolenkár nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci, a to isté sa vzťahuje aj na doplatky, ktoré bývajú v iných krajinách spravidla vyššie. Taktiež treba myslieť na to, že preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V letoviskách sú často práve súkromné zdravotnícke zariadenia,“ vysvetlil Ripka. Preto je dobré si aj pri cestách do týchto krajín uzavrieť komerčné cestovné poistenie liečebných nákladov, z ktorého sú potom poistenému uhradené náklady na spoluúčasť aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení.
Dovolenkár by si mal pri uzatváraní cestovného poistenia vopred overiť podmienky, na ktoré sa vzťahuje poistné krytie, ako aj výšku poistného plnenia. V prípade náhleho ochorenia, úrazu alebo inej nepríjemnej udalosti by ste mali okamžite kontaktovať asistenčnú službu, ktorá v danej situácii najlepšie poradí a usmerní.
Slováci míňajú viac
Dovolenkári nechali vlani v zahraničí viac peňazí ako v roku 2015. Výnimkou boli len čerpacie stanice, pravdepodobne pre pokles cien ropy.