Taktiež edukuje a pracuje so Slovákmi a učí ich ako sa zblížiť v rámci rôznorodých kultúr, prijať ich a takisto aj ich mentalitu. A ako ona sama hovorí, Slovensko ako krajinu a celok má veľmi rada.
Na Slovensku spoznala, čo znamená samota
Na Slovensko prišla v roku 2010, a to úplne sama. V tom období začala pracovať pre spoločnosť IBM. „Bola som vlastne prinútená prísť sem. Spoločnosť IBM vtedy práve presunula moju pozíciu z Chorvátska na Slovensko.“
Ako spomína, jej začiatky tu boli veľmi ťažké. „Pochádzam z krajiny, ktorá je veľmi otvorená cudzincom a tu to funguje na základe známostí a uzavretejších vzťahov, čo bola pre mňa dosť výrazná zmena. Nemala som priateľov, cítila som sa osamelá, a tak som založila malú komunitu – IBM cudzincov.“
V rámci nej pravidelne pre nich organizovala eventy a pomáhala im. Časom však tento dopyt po eventoch a službách rapídne vzrástol a v číslach sa pohli od malej skupinky približne 20 ľudí na skupinu s viac ako 1000 členmi.
„Dnes je nás viac ako 20 tisíc. Pochádzame z viac ako 120 krajín sveta (najprv sa ku nám pridali cudzinci aj z iných korporácií a neskôr aj samotní Slováci). Keď to tak zhrniem, vlastne všetko sa začalo v roku 2015, keď som sa rozhodla zanechať kariéru v IBM. Vtedy som začala samostatne podnikať.“
Na Slovensku má najradšej prírodu a hory, kde ako hovorí, aj rada a často chodí. „Čo mi ale prekáža, sú predsudky a tá ignorancia voči cudzincom. Všetci Slováci si myslia, že to majú ťažké a práve cudzinci sú tými, čo sa majú lepšie, ale práveže vo väčšine prípadov to tak vôbec nie je.“
Oproti nám je podľa Márii mentalita Chorvátov otvorenejšia, jednoducho nadväzujú kamarátstva a v tom je rozdiel. Bežný Slovák je totiž len veľmi ťažko schopný nadviazať kamarátsky vzťah, respektíve prijať do svojho okruhu priateľov, keď dosiahnu vek viac ako 25 rokov.
A čo jej na rodnej krajine najviac chýba?
Mária odpovedá okamžite: „Moja rodina a morské jedlá. Ale musím povedať, že na Slovensku sa žije dobre, je tu veľa pracovných príležitostí na podnikanie, v chorvátsku je to omnoho horšie,“ dodáva na záver.