StoryEditor

Ľudia chcú trestať flákačov

07.04.2006, 00:00

Základom ľudskej spoločnosti a nášho úspechu ako biologického druhu je spolupráca a dávka altruizmu. Spolupráca je pre nás prirodzená a netolerujeme tých, ktorí sa iba vezú. Najnovšie to potvrdil experiment v Nemecku -- s 84 dobrovoľníkmi ho realizoval tím Bettiny Rockenbachovej z Erfurtskej univerzity. Dobrovoľníci mohli vo virtuálnej hre vstúpiť do skupín, ktorých členovia finančne trestali alebo netrestali tých, ktorí v skupine nespolupracovali. Podstata hry pripomínala stav, v ktorom jedno zo susedných miest toleruje a druhé netoleruje znečisťovanie ulíc.
Dve tretiny účastníkov si najprv zvolili skupinu bez trestov. Po niekoľkých kolách však takmer všetci postupne prešli do skupiny, kde stále prevládala spolupráca a kde trestali porušovateľov pravidiel. Zistili, že takto im hra v konečnom dôsledku viac "vynáša". Po 30 kolách v netrestajúcej skupine nezostal takmer nik. Skupina s vysokou úrovňou kooperácie svojich členov penalizovala, no v posledných kolách sa už trestalo minimálne.
Skupiny s trestaním porušovania pravidiel majú očividnú konkurenčnú výhodu. Výskumy ako tento približujú vznik všeobecnej teórie kooperácie a podopierajú aj čiastkové teórie kultúrnej a inštitucionálnej selekcie, nesúce sa v duchu úvah Charlesa Darwina. Sú dôležité pre riešenie globálnych problémov ako klimatická zmena, chorobnosť, hlad a chudoba, kde treba, aby ľudia pracovali v najlepšom záujme skupiny.

Zdroj: Science zo 7. apríla 2006

menuLevel = 2, menuRoute = style/civilizacia, menuAlias = civilizacia, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
05. november 2024 11:39