-- troje olympijských hier sa nekonali pre vojny: plánované OH na rok 1916 museli byť zrušené pre prvú svetovú vojnu, zrušené museli byť aj OH naplánované na roky 1940 a 1944, pre druhú svetovú vojnu.
-- letné OH v Berlíne v roku 1936 slúžili ako výkladná skriňa pre nacistický režim v Nemecku. Hitlerovej téze o nadradenosti árijskej rasy však nehralo do kariet, že v mnohých disciplínach dominovali "neárijskí" atléti, napríklad americký černoch Jesse Owens. Ten si z Berlína odniesol až štyri zlaté medaily (beh na 100 metrov, 200 metrov, štafeta 4 krát 100 metrov a skok do diaľky).
-- letné OH v Melbourne v roku 1956 boli prvé masívne bojkotované hry. Egypt, Irak a Libanon sa nezúčastnili na protest proti izraelskej invázii do Egypta, na protest proti krvavému potlačeniu povstania v Maďarsku sovietskou armádou bojkotovali olympiádu Holandsko, Španielsko i Švajčiarsko.
-- na letných OH v Mexiku v roku 1968 "sa predviedli" černošskí atléti Tommie Smith a John Carlos, ktorí získali zlatú a bronzovú medailu v behu na 200 metrov. Stojac na stupňoch víťazov sklonili hlavy a dvihli ruky (Smith pravú a Carlos ľavú), na ktorých mali natiahnuté čierne rukavice. Chceli tým upozorniť na problémy černošskej komunity v USA.
-- až 61 krajín sveta sa odmietlo zúčastniť letných OH v Moskve v roku 1980 na protest proti sovietskej okupácii Afganistanu. Lídrom bojkotu boli USA.
-- na revanš za bojkot moskovskej olympiády sa v roku 1984 nezúčastnilo niekoľko krajín na letných OH v Los Angeles. K "trucpodniku" organizovanému ZSSR sa pridalo 14 sovietskych satelitov, vrátane Československa.
-- 27. júla 1996, počas letných OH v Atlante, explodovala v olympijskom parku nálož, ktorú tam umiestnil fanatický bojovník proti umelému prerušeniu tehotenstva Eric Robert Rudolph. Výbuch zabil diváčku Alice Hawthornovú, ďalších 111 ľudí bolo zranených. Rudolph si v súčasnosti odpykáva doživotný trest vo väznici Supermax v Colorade.