Moravská galéria pripravila expozíciu Paneland, ktorá fenomén panelákov skúma z architektonickej, umeleckej aj spoločenskej perspektívy.
V múzeu je tiež detailná rekonštrukcia bytu 3 + 1 s umakartovým jadrom, nábytkom a typickými dobovými doplnkami. Výstava sa pre verejnosť otvorí 23. novembra.
Vráťte sa s nami do čias Československa v galérii dobových fotografií aj snímok z výstavy:
Masívnu výstavbu spojenú s presídľovaním ľudí do priemyselných centier označujú tvorcovia výstavy za najväčší československý experiment, ktorý vopred premysleli architekti, urbanisti, sociológovia a psychológovia.
Nový životný štýl - paneláková kultúra
"Počas krátkej doby sa postavilo nové životné prostredie pre tretinu obyvateľov Československa," povedal kurátor Rostislav Koryčánek. Výstavba menila návyky ľudí, ale tiež vytvorila tlak na výrobcov nábytku, kuchynskej techniky, posteľnej bielizne či textílií, ktorých produkcia zaplnila obrovské množstvo bytov.
Vizuálnym symbolom výstavy je oranžová tatrovka, používaná pri výstavbe sídlisk. Fasádu múzea čiastočne prekryla plachta s panelovým motívom.
Vo vstupnej hale vyrástla maketa panelového domu nakloneného ako šikmá veža v Pise. Ako predely aj vitríny slúžia na výstave steny zo sektorového nábytku. Na nádvorí pribudli charakteristické kovové preliezačky.
Exponáty doslova z kontajnera
Vznik sídlisk a život na nich zachytávajú dobové fotografie, filmové zábery aj hmotné pamiatky ako oblečenie, sklo, propagačné materiály a rôznorodé doplnky. "Nejeden exponát sme ťahali doslova z kontajnera," uviedol riaditeľ galérie Jan Press.
Výstava však nie je len dokumentom, a to najmä vďaka umeleckým dielam, ktoré odrážajú estetiku sídlisk aj život na nich. Napríklad Maxim Velčovský prezentuje priestorovú inštaláciu z lisovaného skla.
"Vyhľadali sme umelcov, ktorí sa touto témou zaoberali, z troch pomyselných generácií," opísal Koryčánek. Niektorí umelci boli sami aktívni účastníci "najväčšieho československého experimentu", ďalší na sídliskách vyrastali, najmladší k téme pristupujú s časovým odstupom.
Hlavne pre detských návštevníkov vznikli interaktívne prvky, napríklad funkčné telefónné linky alebo zmenšené modely nábytku Universal, z ktorých je možné poskladať vlastný byt. Deti sa tiež môžu pohrať s retro hračkami.