StoryEditor

Úspech sa cení, prešľapy si však pamätajú všetci. Vyhnite sa im s týmito zásadami business etikety

16.02.2022, 17:00
Autor:
ipip
„Slušnosť nič nestojí. Môže pritom priniesť veľké zisky tak jednotlivcovi, ako aj firme,“ vyhlásil svojho času milionár B. C. Forbes.

Život prináša situácie, v ktorých si len s „intuitívnou“ slušnosťou nevystačíme. Pre orientáciu v neprehľadných húštinách praxe preto spoločnosť už roky vyvíja spoľahlivý kompas – etiketu.

Žiaľ, pri obchodnom spektre si s bežnou etiketou nevystačíte. Tá s nálepkou „biznis“ sa totiž často riadi opačnými pravidlami. A verte nám – má zmysel ich dôkladne spoznať.

V galérii vám prinášame rady od odborníčky na etiketu. Prečítajte si zásady "nikdy" v business styku od odborníčky Simony Myslikovjanovej:

Čo je etiketa?

Pôvod tohto slova nás odkazuje k zámku Versailles, na ktorom kráľ Ľudovít XIV. rád organizoval honosné garden party. Hostia sa počas nich slobodne „producírovali“ po upravených trávnikoch, trhali kvety, vstupovali do fontán a všade za sebou zanechali spúšť.

Jedného dňa to hlavného záhradníka natoľko rozhorčilo, že nabral odvahu a zašiel za samotným kráľom so žiadosťou, aby tomu spravil rázny koniec. Ľudovít XIV. zareagoval ústretovo a výsledkom bolo, že onedlho sa na inkriminovaných miestach objavili ceduľky s rozmanitými nápismi: „Tešte sa z kvetov, ale netrhajte ich“, „Nevstupujte do fontán“, „Nehádžte, prosím, odpadky na zem“. A viete, ako sa tieto malé ceduľky označujú vo francúzštine? Odpoveď je jasná: etiquette.

Simona Myslikovjanová:

  • Lektor - tréner - mentor - coach.
  • Jej oblasť pôsobenia s 20-ročnou praxou v odbore je pomerne rozmanitá. Od lektorovania, nastavovania procesov, tréningov, hospodárenia, blue ocean strategy, reštart firiem až po implementáciu GDPR.
  • Ako lektorka a trénerka má osobné praktické skúsenosti so vzdelávaním manažmentu, od nízkeho po TOP.
  • Z pozície certifikovanej profesionálnej lektorky sa štátnou skúškou školila za posledné roky cca 4 500 hodín so zavedením v praxi.
  • Vo svojej práci je inovatívna, podieľa sa na vzniku nových ideí vedúcich k úspešnému vytváraniu čo najefektívnejších obchodných výsledkov daných subjektov.
  • Jej interaktívny ľudský prístup dopomáha nájsť tie najlepšie riešenia problematiky spolupráce.
  • Na konci roku 2017 bola vyhlásená ako "Lektor / ka roka 2017".

22. máj 2022 17:40