Pedagogička a textilná dizajnérka sa téme ľudového umenia v odievaní venuje teoreticky aj prakticky. Do folklórnych motívov sa nebojí zasahovať, dokonca ich transformuje cez digitálny jazyk a aj v nich zámerne robí chyby.
„Spracovala som ľudové výšivky z viacerých regiónov Slovenska. Pracovala som na digitálnom vyšívacom stroji. Mnohokrát ho využívajú aj rôzni plagiátori slovenských motívov, pretože ide o veľmi rýchly a lacný spôsob vyšívania. Urobila som to isté, akceptovala som aj chyby, ktoré tento stroj robí, prípadne som ich robila cielene, čím vznikali narušené motívy.“
Automatizácia výšiviek mala byť kritikou na nepoctivý prístup k tradičným výšivkám. Tholt pracovala s rôznymi materiálmi vrátane hodvábu a zamatu, ale aj so súčasnými textíliami. „Zaujímal ma vzťah medzi digitálnym, súčasným a tradičným. Súčasťou výstupu boli okrem toho ručné výšivky aj taftovaný koberec.“
V galérii si pozrite ukážku jej tvorby:
Trendy folklór
Ľudové bude podľa nej vždy súčasťou aj aktuálnych trendov. Záleží iba na tom, či bude aktuálne na väčšej alebo menšej vlne. „Na svetových to, samozrejme, veľmi nevidíme, ale na Slovensku si myslím, že vždy budú ľudia, ktorí k tomu budú inklinovať. Je to podľa mňa úplne prirodzené, ide o určitú formu vizuálnej identity národa. Vraciame sa k svojej histórii, k tomu, čo nás identifikuje a odlišuje od iných.“
Zostáva vám 67% na dočítanie.