Modernistická budova Metropolu z konca 20. storočia podľa architekta Juraja Tvarožku kedysi slúžila ako kultúrne a spoločenské centrum mesta. Vďaka polohe neďaleko centra zostáva významným orientačným bodom, úzko spojeným s Medickou záhradou a Americkým námestím.
Dnešná konverzia objektu reaguje na pôvodné funkcie a prinavracia objektu reinterpretovanú pôvodnú spoločenskú funkciu v modernom kontexte, ponúka dostupné bývanie v mestských štruktúrach bez toho, aby ste sa vzdali kvality a pohodlia.
Je aj odpoveďou na rastúcu nedostupnosť vlastného bývania v mestách vedie k oživeniu modelov, akými sú nájomné bývanie a družstevné byty. Oba modely vznikli ako reakcia na dlhodobú nedostupnosť bývania a vysoké ceny nehnuteľností v urbanizovaných oblastiach.
Kým družstevné byty ponúkajú výhody ako odkúpenie podielu, zmysel pre komunitu, podieľanie sa na správe a rozhodovaní a väčšiu stabilitu, nájomné bývanie sa vyznačuje flexibilitou a jednoduchosťou. Vzhľadom na pokračujúcu krízu dostupnosti bývania v mestách sa očakáva, že oba modely budú zohrávať stále významnejšiu úlohu pri riešení súčasnej situácie na trhu s bývaním.
Návrh interiéru rešpektuje pôvodný charakter budovy Metropolu, pričom zachováva a vyzdvihuje historické, autentické prvky a atmosféry. Príklad tohto udržateľnejšieho prístupu k bývaniu, postavenom na zdieľaní a vyššom komforte si pozrite na fotografiách:
Historický odkaz komunitného ducha
Metropol má bohatú históriu
spoločenského stretávania sa, najmä ako kino, ktoré sa nachádzalo v podzemí. Dnešná konverzia zachováva autentickú atmosféru miesta a myšlienky sociálnej interakcie v podobe bývania, prepájajúce rôzne vrstvy obyvateľstva.
Moderný coliving je prirodzeným pokračovaním historickej funkcie Metropolu, ktorý sa vracia ku spoločenským koreňom v súčasnej podobe. Coliving ako model bývania predstavuje modernejší prístup k bývaniu, ponúka dostupné bývanie v mestských štruktúrach bez toho, aby ste sa vzdali kvality a pohodlia. Je odpoveďou na súčasný problém nedostupnosti bývania a ponúka flexibilitu. Podporuje komunitný život, sociálnu súdržnosť a poskytuje ekonomické benefity.
V mestskom prostredí, kde je bývanie často drahé a anonymné, prináša tento model riešenie, kombinujúce udržateľnosť, kvalitu života a podporu medziľudských vzťahov. Apartmány sa odlišujú najmä veľkosťou.
Jednotlivé bytové jednotky sú priestranné a funkčne členené tak, aby umožňovali rôzne formy bývania - od malých bytov pre jednotlivcov až po väčšie byty s vyšším komfortom. Vnútorná dispozícia domu reflektuje potreby obyvateľov apartmánov s ohľadom na komfort a funkčnosť.
Otvorený koncept bytov vytvára vzdušné a funkčné prepojenie medzi jednotlivými zónami. Vzdušnosť podporuje i sklobetón v kúpelniach, ktorý ponúka sekundárne svetlo, ale dodáva apartmánom aj jedinečný dizajnový prvok.
Reinkarnácia pôvodného v modernom šate
Návrh rešpektuje pôvodný charakter Metropolu, ale zachováva a vyzdvihuje historické, autentické prvky. Rebierkový strop, ktorý bol v priestore odkrytý a povrchovo upravený, tvorí špecifický prvok, dodávajúci apartmánom autenticitu, jedinečný charakter a nadčasovosť.
Zachovaným unikátnym prvkom sú i pôvodné typické modré okná, ktoré slúžia ako vizuálny prvok spájajúci minulosť s prítomnosťou. V interiéri dominujú neutrálne farby ako béžová a sivá, ktoré vytvárajú nadčasový a univerzálny základ apartmánov.
Tieto farby umožňujú obyvateľom personalizovať si svoje apartmány podľa vlastných preferencií a pridávať svoj osobný štýl bez toho, aby narušili jeho architektonickú celistvosť. Neutrálne odtiene zároveň slúžia ako tichý kontrast pre jemné akcenty vo rôznych farbách nábytku.
Drevo na podlahách prináša do minimalistického dizajnu teplo a hmatový kontrast, zatiaľ čo kovové prvky s matným povrchom dodávajú jemný industriálny nádych. Prvky takýmto spôsobom dopĺňajú minimalistický dizajn s dôrazom na detaily.
Mimo prenajatej obytnej jednotky sú k dispozícii aj spoločné priestory na prvom podlaží, ktorá zahŕňajú spoločnú kuchyňu, chill out zónu či práčovňu.