Darjeeling označujú aj za "šampanské medzi čajmi". Pestuje sa iba 87 záhradách na úpätí Himaláji, V Darjeelingu, v indickom štáte Bangla (niekedy to bolo Západné Bengálsko). Kríky výnimočného čaju sú staré až 150 rokov, uvádza spravodajský server BBC.
Polovica z ročnej produkcie (8 miliónov kilogramov) smeruje na export, predovšetkým do Európy a Japonska. Pritom, až 60 percent má certifikát ekologického poľnohospodárstva. Darjeeling patrí k najdrahším čajom na svete, kilogram stojí okolo 850 dolárov.
V posledných dvoch mesiacoch v spomínanej provincii panujú nepokoje. Miestne strany žiadajú vyčlenenie gurkhských miest a dedín z Bangly a vytvorenie samostatného zväzového štátu. 100 tisíc robotníkov prerušilo prácu na čajových plantážach.
Na produkciu exkluzívnej komodity to má tvrdý dopad. Do júna stihli zozbierať iba tretinu úrody. Ak budú problémy pokračovať, straty plantážnikov sa môžu vyšplhať až na 40 miliónov dolárov.
Združenie pestovateľov označilo súčasnú krízu za jednu z najhorších v histórií. Klientom nemajú čo ponúknuť a rušia
objednávky. Milovníci Darjeelingu sa pravdepodobne budú musieť preorientovať na iné odrody. Nedostatok čaju už začínajú cítiť aj zákazníci. Z obchodov v Indii tento druh rýchlo mizne a japonské supermarkety hlásia, že im zásoby skončia pravdepodobne v novembra. Aj v Nemecku sa už darjeeling stáva nedostatkovým tovarom.
Podľa BBC už teraz je jasné, že Darjeeling bude nejaký čas chýbať. Jeho milovníci si budú musieť pravdepodobne nájsť náhradu.