Latinskú Ameriku zatiaľ choroba nepostihla, takže ceny banánov na Západe nerastú.flickr.com/ whologwhy
StoryEditor

Zákerná choroba likviduje banány. Ak postihne Ameriku, príde prudké zdraženie

20.04.2016, 19:54
Autor:
iDnes.cziDnes.cz
Po svete sa šíri panamská choroba, ktorá by mohla zlikvidovať v súčasnosti najpestovanejšiu exportnú odrodu banánov Cavendish. Rovnaká choroba v šesťdesiatych rokoch úplne odstránila vtedy najobľúbenejšiu banánovú odrodu Gros Michel. V prípade, že sa choroba rozšíri aj do Latinskej Ameriky, hrozí svetovému trhu s banánmi kolaps a prudké zdraženie.

Choroba známa pod menom panamská choroba alebo fusariové vädnutie sa rozšírila z Ázie na území Austrálie a Blízkeho východu. Vädnutie postihuje hlavne odrodu Cavendish, ktorá sa dováža na Západ. V prípade, že sa choroba rozšíri do Latinskej Ameriky, ktorá je hlavným producentom banánov pre Severnú Ameriku a Európu, hrozí prudké zvýšenie cien, uviedol server americkej televíznej stanice CNN.

Panamská choroba budí u poľnohospodárov tak veľké obavy, že kvôli nej presunuli medzinárodný banánový kongres z Kostariky do amerického Miami. Mali totiž obavy, že by účastníci snemu mohli na topánkach priviezť kontaminovanú pôdu do krajiny, kde pestovanie banánov tvorí podstatnú časť hospodárstva.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo vyzvala banánový priemysel, aby sa zjednotil a spoločne s touto ničivou chorobou bojoval. Panamská choroba v šesťdesiatych rokoch vyhubila dovtedy najpopulárnejšiu odrodu banánov Gros Michel. Producenti museli prejsť na pestovanie odrody Cavendish, ktorá síce zďaleka nie je tak chutná, ale doteraz bola odolná voči chorobe.

Hľadajú sa zmutované odrody. V Ázii už choroba spôsobila kolaps produkcie, a tak poľnohospodári hľadajú novú odrodu, ktorá by mohla Cavendish nahradiť. „Na Taiwane vytvorili zmutovaný druh tejto odrody, ktorý teraz testujú na Filipínach a v Číne,“ uviedla Inge Van den Berghová z výskumného inštitútu Bioversity International v Belgicku.

Vedci dúfajú, že vytvoria odrodu, ktorá bude voči panamskej chorobe imúnna. „Vyzerá to sľubne, ale nové banány bohužiaľ nie sú príliš chutné a vhodné na prevoz na veľké vzdialenosti,“ vysvetlila . „Nemáme žiadnu zázračnú zbraň,“ dodala Van den Berghová.

Latinskú Ameriku zatiaľ choroba nepostihla, takže ceny banánov na Západe nerastú. Ak ale taká situácia nastane, spotrebitelia v priebehu najbližších desiatich rokov zaznamenajú zmenu v odrodách banánov na pultoch obchodov aj cenách. Panamská choroba sa v pôde uchováva až 40 rokov, a tak by pestovatelia museli vysadiť novú odrodu, čo by si vyžiadalo značné náklady.

V Latinskej Amerike sa vypestuje 70 percent banánov určených na export, zvyšok produkuje Ázia a Afrika. Popredným exportérom banánov ako napríklad Ekvádoru, Kolumbii alebo Kostarike by v prípade nákazy značne poklesli príjmy.

Pre 400 miliónov ľudí v rozvojovom svete banány navyše patria k dôležitému zdroju dennej potravy. Panamská choroba by sa tak mohla okrem ekonomického problému stať aj problémom humanitárnym.

01 - Modified: 2024-12-13 10:33:00 - Feat.: - Title: Nové dáta o inflácii sú vonku. Ceny jedla naďalej smerujú nahor, šanca na skoré otočenie trendu je malá 02 - Modified: 2024-10-15 13:18:50 - Feat.: - Title: Drahší plyn majú vodiči už teraz 03 - Modified: 2024-09-21 08:33:35 - Feat.: - Title: Farmárky z Malawi menia prezreté banány na víno, dozrievajú príliš rýchlo 04 - Modified: 2024-09-13 14:33:12 - Feat.: - Title: Sezónne zlacnenie vystriedala nečakaná otočka, ceny ovocia rástli už počas leta 05 - Modified: 2024-07-26 07:29:36 - Feat.: - Title: Ceny stavebných prác boli v júni medziročne vyššie o viac ako päť percent
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. december 2024 22:24