Trenčiansky hradFlickr/Marian Hubinsky
StoryEditor

Trenčín láka investorov z Ázie. Má to však problém: Trenčanov

15.04.2016, 17:20
... alebo posledné slovo čísla. Prečítajte si pravidelnú rubriku HN magazínu, kde hľadáme (ne)tušené významy slov.

Čínsky investor so zmyslom pre slovenský jazyk (veľa ich nebude) by Trenčín stopercentne neobišiel. Lokalita má svoje úskalia. Napríklad Trenčanov. Napriek tomu si mesto záujem z ďalekej Ázie zaslúži. Hneď z dvoch dôvodov. Prvý. Čína je už súčasťou názvu Tren-čína. Meno údajne vzniklo spojením slov Trend a Čína. Aspoň to tvrdia renomovaní znalci miestnych pomerov a mentality lokálneho obyvateľstva.

Druhý dôvod nie je o slovíčkarení. Tradiční čínski chovatelia zlatých rybičiek musia oceniť, že lokalita je bohatá na vodné plochy. Nájdu tu rieku, potoky a vyskytuje sa tu i rybníček. Zrátané a podčiarknuté. Prepojenie západoslovenského mesta a Čínskej ľudovej republiky je vec, o ktorú sa treba pri-činiť.

Pričiniť sa

Aj samotné spojenie „pri-činiť sa“ stojí za pozornosť. Najviac o tom vie Tibet. Krajina, na ktorú sme na Slovensku tak trocha zabudli. Práve Tibet bol pri-činený viac ako chcel. A pripomenul si to i pred ôsmimi rokmi. Na spomienkovom podujatí pripojenia Tibetu k Číne u-čini-la dojem predovšetkým ľudová armáda. Povstanie Tibeťanov utopila v červenej farbe.

Napriek tomu podľa slovenského jazyka raj a Čína idú dokopy. Podobne ako myš a lienka. Alebo v čínskom jazyku socializmus a demokracia. (Číno-rodá kombinácia.)

S vlastným jazykom (sloven-Čina) sa netreba škriepiť. Tak zostaňme pri tom, že Čína môže byť raj. Otázne je, ako by to s ľudstvom dopadlo, ak by Adam a Eva po vyhnaní prísne dodržiavali politiku jedného dieťaťa.

Začína

(Ak tento odstavec chcete čítať s porozumením, bez printového vydania HN magazínu, to bude ťažké.) Čína je v každom rohu írečitej slovenčiny. Len v slove írečitosť dominujú Íri. Ani HN magazín nie je výnimkou. Rubrikou s názvom posledné slovo týždňa sa končí. Prelistujte si ho opäť na začiatok. Kto svojím úvodníkom časopis za-čína. Náhoda? Určite áno.

01 - Modified: 2022-12-02 21:12:34 - Feat.: - Title: Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva Čínu na ďalšie uvoľnenie proticovidových opatrení 02 - Modified: 2022-12-02 17:08:59 - Feat.: - Title: Čínsky prezident naznačil možné zmiernenie covidových obmedzení. Mestá tak už robia po masívnych protestoch 03 - Modified: 2022-12-02 13:21:11 - Feat.: - Title: Sinológ: Smrť exprezidenta Číňanom pripomenula, ako sa mali predtým. Pri pohrebe môžu prísť ďalšie nepokoje 04 - Modified: 2022-12-02 10:43:35 - Feat.: - Title: Čínske protesty rozprúdili neistotu medzi investormi 05 - Modified: 2022-12-01 21:23:13 - Feat.: - Title: Čína viní britských poslancov, že návštevou Taiwanu hrubo zasiahli do jej záležitostí. Hrozí ráznou reakciou
menuLevel = 2, menuRoute = style/hn-magazin, menuAlias = hn-magazin, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
03. december 2022 13:24