Bola to dlhá, náročná, ale nádherná cesta. Viedla od amatérskych vystúpení na povojnových krojovaných plesoch v bratislavskej Redute, cez prvé verejné predstavenia v Prahe na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v máji 1948, Trať mládeže a prvé zahraničné zájazdy v roku 1949, až po súčasné obrovské úspechy na domácich i svetových pódiách najväčších divadiel a operných scén.
V Lúčnici sa za 70 rokov vystriedalo takmer dva a pol tisíc členov. Títo všetci sa zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v histórii našej kultúry. Svojou profesionálnou kvalitou a nasadením dokázali lúčničiari prezentovať slovenský originálny folklór v štylizovanej javiskovej podobe vo vyše 60 štátoch celého sveta, kde ich umelecké výkony videli a počuli milióny nadšených divákov.
Lúčnica sa tým zároveň stala aj jedným z najvýznamnejších kultúrnych veľvyslancov svojej krajiny a dnes je vo svojom odbore zaraďovaná publikom, kritikmi i medzinárodnými agentúrami medzi najlepšie súbory svojho žánru vo svete. Nesúc odkaz o nevyhnutnosti zachovávania slovenskej tradičnej originálnej kultúry však Lúčnica pokračuje ďalej. S novými nápadmi, víziami i formou stvárňovania svojich programov.
„Pri príležitosti 70. výročia pripravil umelecký súbor Lúčnica sériu slávnostných vystúpení, na ktorých uvedie program Štefan Nosáľ 90. Ide o jedinečné a technicky výpravné predstavenie s veľkoplošnou projekciou unikátnych archívnych materiálov, s vyše stovkou účinkujúcich a špeciálnymi hosťami. Program vzdáva hold všetkým lúčničiarom, no najmä človeku a umelcovi, ktorý stál na jej čele nepretržite od roku 1949 do roku 2017 ako jej umelecký vedúci a hlavný choreograf.
A je to zároveň aj hold vzdaný umeniu, postavenému na základoch slovenskej ľudovej kultúry. Umeniu na jednej strane pokornému, ktoré s úctou pristupuje k národným tradíciám a nestráca nič zo svojej autenticity, ale na druhej strane umeniu vysoko profesionálnemu a náročnému na interpretáciu,“ uviedol pre médiá Marián Turner, generálny riaditeľ Lúčnice.
Jubilejné predstavenia sa uskutočnia v dňoch 7., 9., 10. a 11. februára v bratislavskej Inchebe.