"Prezentácia slovenských filmov vo festivalovom programe bude však oveľa širšia a viaceré z nich sa premietnu za účasti tvorcov," TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
V hlavnej Súťaži hraných filmov sa pokúsia získať ocenenie Zlaté hrozno dva filmy, ktoré výrazne rezonujú aj rok po svojej svetovej premiére na vlaňajšom MFF Karlove Vary.
Jedným z nich je kriminálny thriller zo slovensko-ukrajinskej hranice Čiara (2017) režiséra Petra Bebjaka, druhým dráma Juraja Lehotského Nina (2017) o 12-ročnom dievčati, ktorému sa v dôsledku rozchodu rodičov rozpadá celý svet. V tejto súťažnej sekcii premietnu za účasti režisérky Marty Novákovej aj minoritný slovenský koprodukčný film 8 hláv šialenstva (2017), netradičný životopisný príbeh o ruskej poetke Anne Barkovovej.
Početnejšie zastúpená slovenskými filmami bude Súťaž dokumentárnych filmov, predstaví sa v nej päť titulov. Svoj film Varga (2017) o hudobníkovi Mariánovi Vargovi osobne uvedie režisérka Soňa Maletz.
Zo slovenských snímok sú do sekcie ďalej zaradené filmy Cooltúra (2016) od Mira Rema, Mečiar (2017) Terezy Nvotovej i filmy Desať rokov lásky (2017) Adama Hanuljaka a Pochoduj alebo zomri (2018) Michaela Kaboša. Jeden titul bude Slovensko zastupovať v Súťaži krátkych filmov, ide o snímku Atlantída, 2003 (2017) režiséra Michala Blaška.
V nesúťažnej sekcii Európske kino diváci uvidia snímku Únos (2017) od Mariany Čengel-Solčanskej, tiež dokument Červená (2017) venovaný svetoznámej opernej speváčke Soni Červenej v réžii Olgy Sommerovej a tiež trojicu minuloročných filmov Jana Hřebejka zo série Záhradníctvo (Dezertér, Rodinný priateľ, Nápadník).
Až šesť slovenských študentských filmov uvedú v sekcii Európske filmové školy. V programe figuruje aj oceňovaný dokument Dušana Hanáka Obrazy starého sveta z roku 1972, ktorý sa premietne v sekcii 50 rokov Pražskej jari popri tituloch Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klosa, O slavnosti a hostech (1966) Jana Němca a Ostře sledované vlaky (1966) Jiřího Menzla.
Sekcia uvedie aj novšie tituly, sú medzi nimi Pelíšky (1999) J. Hřebejka a Rebelové (2001) Filipa Renča, reflektujúce udalosti späté s vpádom vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Festival Lubuskie Lato Filmowe potrvá do nedele 1. júla.