StoryEditor

Tásler aj Gombitová: Ceny SOZA určili to najlepšie zo slovenskej hudobnej scény

21.09.2018, 10:27
Autor:
ipip
Ceny SOZA za rok 2017 poznajú svojich držiteľov.

Vo štvrtok 20.9.2018 v bratislavskom Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava vyhlásili a odovzdali zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorského výročné Ceny SOZA najúspešnejším autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní.

Ceny boli udelené boli udelené na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok, preto sa aj pre ne vžilo označenie „štatistické ceny“.

Ceny SOZA za rok 2017 - štatistické

  • Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Ivan Tásler (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 2005 a 2012-2016)
  • Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 1996-2003, 2008 a 2010-2016)
  • Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora: Celeste Buckingham
  • Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Smile (autori: Peter Graus / Tomáš Zubák / Emma Drobná)
  • Cena SOZA za zvukový nosič: Podobnosť čisto náhodná – Peter Lipa & Milan Lasica (East West Promotion)
  • Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Sity

Ceny SOZA za rok 2017 - honorárne

  • Cena za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí: Kamil Peteraj
  • Zápis do Zlatej knihy: Ján Zimmer, Ivan Dubecký
  • Veľká cena SOZA: Marika Gombitová

Kamil Peteraj ešte viac rozšíril svoju doterajšiu rekordnú zbierku, ktorá sa už zastavila na čísle 19 (17 štatistických a 2 honorárne). Textár skladieb pre viaceré generácie interpretov k tomu uviedol: „Veľmi si to vážim obe ocenenia - štatistické aj to honorárne. To druhé preto, že slovenská hudba v slovenčine nemá kvôli jazyku veľké šance preniknúť niekde von."

SOZA, Oles Cheresko

"Je skvelé, že sa sem tam objavia nejaké svetielka na nejakých rádiových staniciach, to ma vždy poteší. Cenu pre Mariku si vážim o to viac, že som hlavný spoluautor jej skladieb, otextoval som jej viac ako 90 percent skladieb. Som rád, že tie skladby obstoja v rôznych aranžmánoch, a hlavne pre ňu je to prvé ocenenie ako pre autorku. Ju totiž berú ako speváčku, ona je však aj vynikajúca autorka.“

Marika Gombitová pri preberaní ceny v podobe sošky Eurydika z rúk predsedu dozornej rady SOZA Matúša Jakabčica, ako aj Kamila Peteraja a Miroslava Žbirku neskrývala dojatie. Od všetkých prítomných sa jej dostal dlhotrvajúci „standing ovation“ potlesk.

SOZA, Oles Cheresko

​Historicky prvá žena, ktorá získala Veľkú cenu SOZA, na novinárskom brífingu po skončení galavečera povedala: „Je to krásne ocenenie, ale neznamená to, že končím pretože ja chcem ešte toho urobiť veľa. Veľmi si to vážim, že som tu mohla byť s vami. Keď počujem nejakú svoju skladbu v rádiu stále si poviem, čo by som v nej asi opravila, ináč zaspievala, iné aranžmán zvolila. Stále je čo zlepšovať a na sebe pracovať.“

Celeste Buckingham a Ivan Tásler si kvôli koncertným povinnostiam nemohli prevziať svoje ceny osobne a prítomným sa prihovorili prostredníctvom videopozdravov.

Spoluautor víťaznej skladby Peter Graus pri ďakovnej reči povedal: „Chcem sa poďakovať svojmu kolegovi Tomášovi Zubákovi, že pred dvoma rokmi ma presvedčil aby sme to s popovou pesničkou ešte predsa len skúsili a taktiež aj Emme Drobnej, že svoj talent sa rozhodla zveriť do našich rúk.“

SOZA, Oles Cheresko

​Peter Lipa pri preberaní Ceny za zvukový nosič poznamenal: „Je to pre mňa nová skúsenosť, že som sa dostal medzi tých „štatistických“ ocenených, pretože doteraz som bol viacmenej iba ten honorárny. Pre mňa je dôležité povedať, že toto ocenenie preberám aj vďaka tomu, že som sa pred 35 rokmi stretol s Milanom Lasicom a požiadal som ho vtedy o texty. A on mi ich dal a dáva dodnes, za čo som mu veľmi vďačný a vďaka čomu môžem nahrávať stále nové pesničky a albumy“. Jednu zo skladieb z ich spoločného repertoáru zaspieval v rámci programu aj so svojou kapelou.

Okrem neho naživo vystúpili aj Emma Drobná, Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu, Mucha Quartet a Marcel Palonder. Zazneli diela všetkých držiteľov honorárnych cien, skladba z najpredávanejšieho audionosiča aj najhranejšia skladba za rok 2017.

SOZA, Oles Cheresko

„Vďaka Cenám SOZA môžeme najširšej verejnosti prezentovať našich najhranejších autorov na základe reálnych štatistických dát. Zároveň prostredníctvom honorárnych ocenení taktiež priblížiť aj tých významných autorov, ktorí svojou tvorbou nemajú šancu osloviť všeobecné publikum. No a v neposlednom rade história ocenených tvorí čosi ako pamäť slovenskej hudobnej kultúry z pohľadu autorského," zhodnotil predseda Dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic.

01 - Modified: 2023-03-20 15:22:21 - Feat.: - Title: Pol milióna 18-ročných Španielov má nárok na štátny príspevok 400 eur na kultúru 02 - Modified: 2023-03-17 09:13:59 - Feat.: - Title: Kultúrna chuťovka na tento víkend. Do Bratislavy mieri Harry Potter so symfonickým orchestrom 03 - Modified: 2023-03-13 05:51:35 - Feat.: - Title: Oscary 2023: Všetko, všade, naraz má sedem sošiek, najlepšími hercami sú Fraser za veľrybu a Yeohová 04 - Modified: 2023-03-10 13:39:24 - Feat.: - Title: Vojna bielych? Organizátori Oscarov odmietli prejav Zelenského na ceremoniáli 05 - Modified: 2023-03-06 09:36:26 - Feat.: - Title: Krištáľové krídlo: Laureátom sa stal zakladateľ spoločnosti Minit, Judit Pecháček (Bárdos) aj Zdeno Chára
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. marec 2023 11:51