BUX
StoryEditor

Koronavírus - vírus zabijak: Čo o ňom nevieme, ktoré štatistiky sú pravdivé a čoho sa treba obávať?

16.04.2020, 11:11
Autor:
Milan BunoMilan Buno
Autor knihy Koronavírus sa opiera aj o teórie starších výskumov, veľkou autoritou preňho zostáva Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Knihu Koronavírus napísal Igor Prokopenko, autor a moderátor programu Vojenské tajomstvo a mnohých ďalších dokumentárnych projektov vrátane programov. Niektoré kapitoly sa môžu zdať ťažko uveriteľné, nakoľko autor odpovedá na otázky, ktoré mu kládli bežní ľudia a je to teda aj odraz toho, ako uvažujeme a čo nás trápi.

„Prečo som sa rozhodol venovať tejto téme?“ pýta sa Prokopenko v knihe Koronavírus. „Pretože s koronavírusom sa spájajú veľké obavy. A tiež veľa nezodpovedaných otázok. Alebo sú odpovede také protichodné, že človek už nevie, ktorému „vedcovi“ veriť. Ktoré štatistiky sú pravdivé? Čoho sa treba báť?“

Prokopenko preto rozoberá témy ako:

  • Čo sa vlastne stalo vo Wu-chane?
  • Čo nesedí na oficiálnej verzii vzniku 2019 – nCoV?
  • Vírus alebo prišelec z kozmu?
  • Mikroorganizmy, ktoré nás riadia
  • Najstrašnejšie tajomstvá o vírusoch
  • Bojové vírusy – výplod fantázie alebo realita?
  • Čo teraz čaká svetovú ekonomiku?

„Kniha je napísaná veľmi umne,“ tvrdí skúsený prekladateľ Rudolf Řežábek. „Prokopenko vyvoláva rozporuplné a vášnivé reakcie. Napísal ju čítavým jazykom, je to populárno-vedecké spracovanie pre najširšiu verejnosť. Autor je provokatér, nie však dogmatik a čitateľom ponúka možnosti. Necháva na nich, aby si vytvorili názor.“

Vo svojej knihe opisuje napríklad aj to, ako on sám mal možnosť vstúpiť do vedeckého laboratória v Rusku, kde sa vedcom podarilo vytvoriť liek na vírus ebola.

Ľudská hlúposť aj pochybné teórie

Tiež si prečítate o práci českého evolučného biológa Jaroslava Flegra, ktorý sa podujal zistiť, či mikroorganizmy dokážu vplývať na naše rozhodovanie.

Naozaj môžu mať v pandémii prsty farmaceutické firmy, ktoré chceli zarobiť na ľudskej hlúposti? Alebo ide dokonca o bojový plán zo strany USA, prípadne Číny?

Prokopenko rozoberá rôzne teórie, aj tie pochybnejšie. Polemizuje, naznačuje, pripomína. Opiera sa aj o teórie starších výskumov, veľkou autoritou preňho zostáva Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Profesorka Anna Strunecká zasa dodáva: „Autor sa nevyhýba témam, ktoré sa vyskytujú v diskusiách na internete a môžu byť označované ako konšpiratívne alebo dokonca poplašné správy. Vďaka spoľahlivým informáciám z overených zdrojov, z recenzovanej odbornej literatúry aj nepublikovaných faktov čitateľom ponúka pútavou a čítavou formou surovú pravdu o vzniku a pozadí súčasnej svetovej krízy.“

Pravdou je, že niektoré informácie môžu vyznievať ako pritiahnuté za vlasy a Prokopenko sa neraz púšťa na tenký ľad. Sú to len konšpirácie? Dohady a hypotézy?

Faktom je, že mnohé otázky – či je koronavírus biologickou zbraňou, či k nám priletel z vesmíru ap. – mu kládli ľudia na Instagrame a on na ne odpovedá.

Nepresviedča, nevnucuje svoj názor a jedinú pravdu. Skôr predkladá hypotézy, možnosti a je na každom čitateľovi, aby uvažoval a zapojil kritické premýšľanie.

Takže jeho knihu Koronavírus nemožno brať ako vedeckú, odbornú (ako je to napokon napríklad aj pri populárnych knihách Ericha von Danikena), ale skôr sa chcel priblížiť ľuďom a podať množstvo informácií na zamyslenie.

Preto určite stojí za prečítanie ako odraz toho, čo všetko ľudí zaujíma, čoho sa obávajú a o čom hovoria.

Prečítajte si úryvok z knihy Koronavírus:

Vírusy sú ľudstvu známe už dávno

Panika vyvolaná novými kmeňmi je však relatívne nový fenomén a vysvetľuje sa zmenou informačného priestoru v ére internetu. Svet zaplavili správy o koronavíruse a ľudia začali premýšľať o tom, čo vlastne vedia o vírusoch.

Usudzujeme tak podľa množstva otázok o vírusoch ako takých, ktoré sme od vás dostali. Urobili sme teda vlastnú štúdiu a zhromaždili sme pre vás najzaujímavejšie fakty o vírusoch.

V posledných rokoch Rusi začali aktívne cestovať. Pritom im ani len nezíde na um dať sa zaočkovať proti exotickým chorobám! V Ázii a Afrike však môžete nakaziť mnohými chorobami!

Napríklad Thajsko a Vietnam, také obľúbené medzi našimi krajanmi, sa doslova hmýria potkanmi, ktoré sú, ako viete, povestnými prenášačmi nákaz! V Afrike sa nájdu aj extrémne veľké exempláre.

Tým, ktorí cestujú do Tuniska, sa odporúča očkovať nielen proti hepatitíde A a B, ale aj proti besnote, ktorú prenášajú miestne netopiere. V Indii môžete zasa dostať brušný týfus, v Thajsku chytiť maláriu a horúčku dengue!

Mnohí sa však nechcú dať zaočkovať, a to najmä z obavy, že po očkovaní môžu nastať komplikácie. Najneškodnejšie z nich sú alergia, zvýšená teplota a tlak.

Navyše, vďaka vakcínam sa ľudstvu podarilo zvíťaziť nad takou chorobou, ako sú kiahne, ktorá v stredoveku kosila obyvateľstvo Európy po miliónoch. Podľa faktov a čísel sa však zdá, že sa svet opäť ponára do obdobia stredoveku.

V Indii, Afganistane a na Ukrajine sa vlani objavili nové prípady ochorení na poliomyelitídu, čiže detskú obrnu... Na Blízky východ sa zasa vrátila choroba, ktorá bola na začiatku 21. storočia už celkom zabudnutá – cholera!

Vo Veľkej Británii znova začali liečiť chorobu viktoriánskej éry – šarlach! Najhoršou katastrofou sa však stala epidémia osýpok... Za rok 2019 sa chorobnosť len v Rusku zvýšila takmer štvornásobne.

Na tomto nesú vinu lekári, takzvaní antivakcinační odborníci. Veď v súčasnosti ľudia na celom svete hromadne odmietajú očkovanie! Platí to aj o našej krajine.

Len si predstavte, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2017 zomrelo na osýpky na planéte 109 000 ľudí! A to v 21. storočí! Za prvé tri mesiace roku 2019 vo svete ochorelo na osýpky viac ako 110 000 ľudí.

Koronavírus a COVID - 19

01 - Modified: 2022-08-16 15:21:27 - Feat.: - Title: Jill Bidenová mala pozitívny test na koronavírus 02 - Modified: 2022-08-11 10:42:40 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 800 prípadov, zomrelo šesť ľudí 03 - Modified: 2022-08-11 04:49:01 - Feat.: - Title: KĽDR vyhlásila víťazstvo nad covidom. Krajina naznačila, že ho prekonal aj samotný Kim 04 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii 05 - Modified: 2022-08-10 08:06:30 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo viac ako 900 novo infikovaných, pozitivita mierne stúpla
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. august 2022 19:58