Na východ ho privedie producent Milosh Harajda, ktorý už Slovákom predstavil ikony ako David LaChapelle, Sergei Polunin, Alexander McQUEEN. Saudek bude vystavovať v Caraffovej väznici v októbri.
Aký impulz vás naviedol predstaviť tvorbu Jana Saudka v Caraffovej väznici v Prešove?
Jan Saudek sa stal ikonickým ambasádorom českej fotografie vo svete a jeho diela viseli na stenách inštitúcií ako Centre Georges Pompidou v Paríži, Cincinnati Art Museum v Chicagu, Parco Gallery v Tokiu a mnohých ďalších.
My touto výstavou nadväzujeme na úspešnú spoluprácu s PKO Prešov, kedy sme na slávnostnom gala večeri uviedli premiéru filmu DANCER o živote baletnej legendy - Sergeja Polunina.
Projekciu uviedla jeho mama Galina. Vnímavý divák si všimne pár odkazov na náš prvý projekt v podobe Saudkových portrétov baletných tanečníkov. Kým Polunin uviedol základné a stredné školy do sveta baletu, Jan Saudek im ukáže svet súčasnej fotografie, ktorý v školských osnovách dlhodobo chýba.
Aká veľká kolekcia jeho diel bude obecenstvu predstavená?
Výstavu koncipujeme na mieru Caraffovej väznice, ktorá bola postavená v rokoch 1504 – 1509 a dnes je sídlom Mestskej Galéria Caraffka. Diela vyberáme spoločne s Pavlínou Saudkovou s ohľadom na to, že našim primárnym publikom sú žiaci a študenti základných a stredných škôl, ktorí výstavu navštívia aj vďaka kultúrnym poukazom.
Obsah výstavy sa bude zaoberať najmä tematikou rodičovstva, otázkou slobody, ale i vojnovým konfliktom. Diváci sa môžu tešiť na približne 40 autorových diel.
Prečo ste sa rozhodli, výstavu produkovať?
Do výstavy sme sa pustili v dobe korona krízy, kedy boli hranice štátov uzatvorené a preto sme sa rozhodli osloviť žijúcu legendu z našej krajiny. S fotografiami Jana Saudka som vyrastal už ako teenager, takže v istom ohľade má pre mňa tento projekt silnú osobnú rovinu.
Samého ma prekvapilo, keď som počas príprav zistil, že nemecké vydavateľstvo TASCHEN v minulosti publikovalo jeho veľkú monografiu. Taktiež ma nadchla myšlienka výstavnej siene v Caraffovej väznici, ktorá bola postavená v roku 1504, pretože vytvorí dokonalú kulisu k sérii fotografií so Saudkovým ikonickým oknom.
Ďalším veľmi silným faktorom bolo rozhodnutie podporiť miestnu komunitu. Napríklad prešovský start up POSLAT.sk nám vyhodnotí najlepšiu, najbezpečnejšiu a zároveň aj najlacnejšiu formu prepravy diel na Slovensko, light design s nami konzultuje Laura Murguía, mexická architektka žijúca v Prešove, grafickú a vizuálnu stránku zastrešuje mladý talent Ronald Steiniger.
Aký ústredný motív ste zvolili pri tvorbe konceptu výstavy?
Kľúčová fotografia výstavy je Janov autoportrét nazvaný “Život” zo 60tych rokov, kde autor drží v náruči svojho novo narodeného syna a túto snímku bude nadväzovať prevažná časť výstavy.
Diváci však spoznajú Jana Saudka z iného uhla, ako ho prezentujú bulvárne médiá. Portrét jeho otca so židovskou hviezdou, či fotografia “Čas”, ktorú pán Saudek zachytil medzi náhrobnými kameňmi cintorína pozýva divákov k tichej úvahe o mieri.
Ktoré zo Saudkových diel máte rád a ktoré z nich budú aj na tejto výstave?
Mojimi favoritmi sú fotografie 1968, Coca Cola, Řekni kde ty kytky jsou, Příběh jedné Lásky, Čas, Slíbam Ti Slzy.