Jedno z najprestížnejších ocenení vo svete umenia, britská Turnerova cena, tento rok putuje do rúk videoumelkyne Elizabeth Price. Za víťazku tohtoročného ročníka ju v pondelok večer v londýnskej galérii Tate Britain vyhlásil herec Jude Law, informovala agentúra AP.
Štyridsaťpäťročná Price získala prvú cenu a šek v hodnote 25-tisíc libier za svoju videoinstalací The Woolworths Choir of 1979, 2012, ktorá v sebe mieša historické videozáznamy, archívne fotografie i modernú počítačovú techniku. Video, pôvodne vystavené v Centre súčasného umenia Baltic, je silne späté s hudbou a rytmizované strihom. Divákovi trvá niekoľko minút, než zistí, o čo ide - teda že umelkyňa sa rozhodla opísať gotický kostol zo 13. storočia a vzápätí rekonštruovať požiar v obchodnom dome Woolworth 's v Manchestri, kde roku 1979 zahynulo desať ľudí.
Video začína trojrozmernou prehliadkou kostola, do ktorého sú v pravidelných prestrihoch vkladané zábery dievčenskej kapely Shangri-Las sa svoju tanečnou hudbou. Informácie sú tu podávané tak jasne, že by ich vstrebalo aj dieťa zvyknuté na počítačovú hru. Neustále sa tu tiež opakujú rovnaké slová a obrazy, aby sa divákovi ľahšie vpili do pamäte. Price totiž využíva postupy, ktoré sú bežné v reklamách, v internetových prenosoch či flashovej grafike, ktorá vyskakuje z webových stránok. Ako by sa Price snažila povedať: aj učenie sa o histórii môže byť rovnako vlezlé, divoko zábavné a zapamätateľné ako to, čo na nás každý deň pozerá z počítačových obrazoviek. Po dvadsiatich minútach divák odchádza zo sály a už navždy si zrejme bude pamätať, prečo a ako presne požiar v obchodnom dome Woolworth 's vznikol - umelkyňa mu to totiž "napchala" do hlavy útokom na všetky zmysly.
Porota Turnerovej ceny ocenila, ako vie Price diváka vtiahnuť a ponoriť do svojho filmu. Zároveň ide vraj o dielo, ktorým autorka za posledné roky najlepšie vystihla svoje umelecké ciele. "Všeobjímajúcim audiovizuálnym dielom Elizabeth Price prestupuje skoro rituálne tlieskanie a rytmické lúskanie prstov. Výsledný efekt zjednocuje archívne diela a umelecký komentár a vytvára nezabudnuteľnú, znepokojivú a pôsobivú inštaláciu," napísal výtvarný kritik BBC Will Gompertz.
Návštevníci výstavy sú v Tate Britain smerovaní k inštalácii Price i z ďalšieho dôvodu - je totiž spoľahlivo najhlučnejšie a upozorní na seba úplne každého. Denník Guardian upozorňuje na to, že hoci si Price vybrala dve zdanlivo odlišné témy (kostolnú architektúru a požiar v obchodnom dome), podarilo sa jej obe veci spojiť. "Mávajúca ženská ruka z okna horiaceho Woolworth 's súvisí s mávajícími rukami dievčenskej kapely Shangri-Las a tie zase súvisia s gestami rúk, ktoré vidíme v kostole," píše kritik Guardianu Mark Brown.
Britský denník Telegraph upozorňuje, že Price bola zo všetkých štyroch nominovaných najmenej známa, od začiatku ale svojou inštaláciou prekvapovala. "Je to tých dvadsať najviac vyčerpávajúcich minút, ktoré som kedy vo výtvarnej galérii strávil," dodáva kritik Telegraph Richard Dorment.
Rodáčka z britského Bradforde, tento rok štyridsaťpäťročná Elizabeth Price, vyrastala v Lutone. Absolvovala štúdium na katedre umenia na Oxforde, koncom osemdesiatych rokov začala vytvárať sochy a magisterské štúdium dokončila v roku 1991 na Kráľovskej akadémii umenia. Vzťah k hudbe mala Price už dávno predtým, než na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov založila indie-popovou kapelu Talulah Gosh. V štúdiách ale pokračovala a po rokoch pridala titul PhD na univerzite v Leedse. Jej prvou veľkou výstavou bola ešte len inštalácia At The House of Mr X z roku 2007, prehliadka niekoľkých predmetov v zle nasvietenom, postmodernistickom dome.
Momentálne umelkyňa pracuje na videoinštalácii West Hinder, ktorá pripomenie potopenie nákladnej lode s 2862 luxusnými vozmi z roku 2002. Má ísť o akúsi podvodná utópiu, ku ktorej zloží hudbu Kevin Shields z kapely My Bloody Valentine. Na filme chce Elizabeth Price pracovať rovnako dlho ako na svojich doterajších dielach - teda zhruba jeden rok.
Mark Hudson na webe Telegraph upozorňuje, že porota Turnerovej ceny už tretíkrát za sebou dala prednosť takzvanej experimentálnej inštalácii pred umením, ktoré pracuje s časom preverenými materiálmi a "dá sa zavesiť na stenu". Takéto medzi tohtoročnými nominovanými zastupoval Paul Noble, favorit stávkových kancelárií a autor kresieb svojho vlastného utopického sveta Nobson Newton. "Noble síce na svojich kresbách pracuje už dvadsať rokov a sú technicky zvládnuté aj inteligentné, ale fungujú skôr ako žart samy pre seba. Ťažko naznačujú čokoľvek o tom, kam sa bude umenie v ďalších rokoch uberať. Čo by Turnerova cena mala," dodáva Mark Hudson z Telegraph.
Posledným nositeľom Turnerovej ceny, ktorý pracoval výhradne s videom, bol v roku 1999 umelec Steve McQueen.
Na Turnerovu cenu bola tento rok nominovaná aj Spartacus Chetwynd so svojou divadelno-nudistickou prevlekovou performance plnú bábok a kostýmov, a tiež Luke Fowler, autor poldruha hodiny trvajúceho filmu o škótskom psychiatrovi RD Laingovi. Všetci traja zvyšní nominovaní vrátane Paula Noblea dostanú cenu útechy v hodnote 5000 libier. Diela všetkých finalistov sú zadarmo možné vidieť v londýnskej Tate Britain až do 6. januára 2013.
Herec Jude Law, ktorý cenu odovzdával, rovnako ako Elizabeth Price prehovoril ku škrtom v britskej kultúre. Spoločne sa postavili za umelcov, ktorí sa vo svetle ekomomické krízy boja o budúcnosť britskej kultúry a razantné škrty súčasnej vlády označili za kultúrnu vandalizmus. "Moja umelecká dráha by bez finančnej podpory kultúrnym inštitúciám vôbec nebola možná," povedala Priceová.
Budúci rok sa bude cena vyhlasovať v meste Londonderry v Severnom Írsku, do Londýna sa vráti až v roku 2014. Jedinými podmienkami pre kvalifikáciu i naďalej zostáva, aby mali umelci pod päťdesiat rokov, boli buď rodeným Britom či umelcom pôsobiacim v Británii a aby v posledných 12 mesiacoch v Británii niečo vystavil.
Tohtoročná cena sa v britskom svete výtvarného umenia niesla aj v duchu spomienky na Michaela Stanleyho. Uznávaný šéf galérie Modern Art Oxford a jeden z porotcov Turnerová ceny totiž v septembri zomrel počas incidentu, ktorý napríklad denník Guardian označil za samovraždu. Zvyšní členovia poroty sa z úcty k Stanleymu rozhodli nechať jeho miesto pre tento rok neobsadené.
V porote tento rok zasadla šéfka Tate Britain Penelope Curtis, ďalej riaditeľ galérie Focal Point Andrew Hunt, Heike Munder, riaditeľka Migros Museum für Gegenwartskunst Zürich a Mark Sladen, riaditeľ Kunsthal Charlottenborg v Kodani.
PREDCHÁDZAJÚCI VÍŤAZI
2012 Elizabeth Price
2011 Martin Boyce
2010 Susan Philipsz
2009 Richard Wright
2008 Mark Leckey
2007 Mark Wallinger
2006 Tomma Abts
2005 Simon Starling
2004 Ben Langlands a Nikki Bell
2003 Jake a Dinos Chapman
2002 Keith Tyson
2001 Martin Creed
2000 Wolfgang Tillmans
Turnerova cena
Turnerova cena je vo svete umenia cenená už od svojho založenia v roku 1984. Už niekoľkokrát sa jej totiž podarilo dopredu upozorniť na osobnosti, z ktorých sa neskôr stali velikáni britského i svetového umenia. V minulosti Turnerovu cenu získal napríklad najslávnejší britský umelec súčasnosti Damien Hirst, uznávaný sochár Anish Kappor, Rachel Whiteread, Martin Creed alebo Gilbert & George. Medzi nominovanými sa objavili aj Tracey Emin a duo Chapman Brothers.
ihned.cz
StoryEditor
Briti ocenili 20 najviac vyčerpávajúcich minút v umení
Elizabeth Price získala Turnerovu cenu za svoju videoinštaláciu The Woolworths Choir of 1979.