Spisovateľ a gymnaziálny učiteľ filozofie Jérôme Ferrari v stredu získal francúzsku Goncourtovu cenu, jedno z najprestížnejších literárnych ocenení. Dostal ju na tradičnom mieste, kde sa cena udeľuje - teda v parížskej reštaurácii Drouant - za epický román Reči o páde Ríma (Le Sermon sur la chute de Rome), vydaný v nakladateľstve Actes Sud. Kniha sa odohráva v bare na ostrove Korzika. "Tento román rozpráva o kruhoch. O tom, ako vznikajú a zase umierajú malé svety, bary, ale aj celé ríše a ľudia," povedal autor, ktorý sa sám nerád označuje za filozofa. Pre cenu si priletel z Abú Zabí, kde vyučuje na francúzskom gymnáziu, a podľa agentúry Reuters s novinármi vtipkoval, či si ho v deň amerických volieb náhodou nesplietli s Barackom Obamom.
Román opisuje príbeh mladého muža, ktorý zanechá štúdium filozofie a namiesto toho si so starým priateľom otvorí bar na Korzike. Miesto šťastia a pokoja tu ale muž zvyklnutí čítať Leibniza nájde len svet plný alkoholu, sexu, korupcie a násilia. Kniha opisuje odstrašujúcu, drsnú realitu Korziky, ale aj proces, počas ktorého mladý muž príde o všetky ideály, tvrdí agentúra AFP. Nájazd korzickej reality do sveta hlavného hrdinu má pripomínať vpád barbarov do civilizovaného Ríma.
Najlepší z možných svetov
AFP upozorňuje, že od začiatku roka 2011 sa na Korzike (kde žije 300-tisíc ľudí) odohralo 38 vrážd a ďalších 117 pokusov o vraždu. Podľa policajných zdrojov je väčšina vrážd spojená s podvodmi súvisiacimi s podnikmi, ktoré zarábajú na turistickom ruchu či luxusnom umiestnení. Názov Ferrariho knihy priamo odkazuje na kázanie, ktoré sv. Augustín udelil po vyplienení Ríma roku 410.
Kniha Reči o páde Ríma žánrovo nie je detektívkou, skôr drámou o ľudskej spoločnosti a vzťahoch. "Ferrariho kniha až do svojho záveru uchvacuje bezkonkurenčnou krásou autorovho štýlu, jeho mimoriadnu voľbou slov, vnútorným rytmom aj muzikálnou stavbou," napísal v časopise Elle Augustín Trapenard. Iní recenzenti pripomínajú, že autor sa miestami vyslovene púšťa do dialógu s Leibnizom, respektíve jeho téz o "najlepšom z možných svetov". Denník Le Figaro román označil za knihu tak univerzálnu, ako bývali grécke tragédie. Časopis Technikart autorov štýl pripodobnil k francúzskemu spisovateľovi Pierrovi Michonovi, trochu "smrncnutým" Albertom Moraviom.
Ferrari vie šliapnuť na plyn
Télérama si pochvaľuje Ferrariho hlboký, emocionálny ponor do vnútra postáv. "Ferrari vie zachytiť ten jedinečný okamih, kedy sa všetko zmení, keď bublina s ľudskými snami praskne a niekdajšie ambície a sny nahradí prázdnota," napísala Télérama. Philippe Delaroche v časopise Lire uviedol, že román si vyžaduje veľa čitateľskej pozornosti, bohato sa mu ale odmení.
Jérôme Ferrari (1968) sa narodil do korzickej rodiny, ktorá sa ale presťahovala na francúzsku pevninu. Na Korziku sa vrátil až v dospelosti, keď v hlavnom meste Ajaccio začal vyučovať na tamojšej medzinárodnej strednej a vysokej škole. Neskôr sa odtiaľto presunul do Alžírska a nakoniec do Abú Zabí, kde pôsobí dodnes. Reči o páde Ríma je Ferrariho už piatym románom. V minulosti napísal knihy Dans le secret (2007), Balco Atlantico (2008), Un Dieu un animal (2009) či svoju predposlednú Ou J'aime laissé mon ame z roku 2010.
Samotná Goncourtova cena (vo francúzštine Prix Goncourt) je spojená iba so symbolickým finančným obnosom desať eur. Každoročne má ale vplyv na predajnosť víťaznej knihy frekvencia jej prekladov. ZFerrariho románu Reči o páde Ríma sa podľa vydavateľa Actes Sud zatiaľ predalo 90-tisíc kópií, uviedol časopis Le Point.
ihned.cz
StoryEditor
Francúzsku literárnu cenu získal Korzičan, čo píše ako Grék
Spisovateľ a gymnaziálny učiteľ filozofie Jérôme Ferrari v stredu získal francúzsku Goncourtovu cenu.