„Ak niekomu začnete vysvetľovať, o čom má byť film Birdman, nie je veľa takých, čo povedia: „O.K., dám vám na to peniaze.“ Ani ja neviem, či by som mu (režisérovi Alejandrovi Gonzálezovi Iňárrituovi) ich dal. (Smiech.) Takže chvíľu to trvalo, ale potom sa s filmom pohol vpred. Dali sme dokopy obsadenie, skúšali sme, čo bol zážitok sám osebe, a potom sme robili film,“ povedal jeden z najväčších oscarových favoritov, herec Michael Keaton, v rozhovore v HN o filme Birdman.
Snímka o staršom hercovi, ktorý sa kedysi preslávil slávnou postavou Birdman a dnes sa opäť pokúša o herecký comeback, mala napokon rozpočet len 15 miliónov dolárov, čím sa radí k „najlacnejším“ filmom tohtoročných Oscarov.
Tento ročník, ešte špecifickejšie ako po minulé roky, teda ukazuje, že akademikom sa páčia filmy s nižšími nákladmi a teda veľký až megalomanský rozpočet vôbec nerozhoduje.
ONLINE PRENOS Z UDEĽOVANIA CIEN OSCAROV SLEDUJTE S NAMI DNES PO POLNOCI NA HNONLINE.SK
Príbehy sú viac
Všetkých osem nominovaných filmov má dokopy nižší rozpočet (necelých 161 miliónov) ako prvých šesť najziskovejších filmov minulého roka jednotlivo. Akademici majú teda radšej ľudské príbehy, čo dosvedčuje aj pätica filmov Birdman, Kód Enigmy, Chlapčenstvo, Teória všetkého a Whiplash, ktoré rozprávajú prosté príbehy, v tomto prípade mužov. Či už je to príbeh staršieho herca, pokúšajúceho sa o herecký comeback, snaha mladého britského matematika o zdolanie nemeckej šifry počas 2. svetovej vojny, mladého chlapca, ktorý divákom „rastie“ pred očami, životopisný film o slávnom fyzikovi Stephenovi Hawkingovi či mladom jazzovom bubeníkovi. Žiadne megalomanské triky, špeciálne efekty alebo iné rozpočet hltajúce prvky a aj tak sa (takmer všetky) stali najväčšími favoritmi tohtoročných cien. A ich rozpočet ani v jednom prípade neprekročil 20 miliónov dolárov.
Dlhoročný fenomén
Nie je to však len otázka tohto čo minulého roka. Britský denník The Telegraph sa pozrel na nominované a víťazné filmy od roku 1991 a prišiel k rovnakého záveru. Či už to bola minuloročná víťazná dráma 12 rokov otrokov alebo Fargo či nemý čiernobiely film The Artist z rokov predtým, získali Oscara a ani jeden z nich neprekročil rozpočet 20 miliónov dolárov.
Jedinú výnimku tvorí dnes už legendárny film režiséra Jamesa Camerona Titanic z roku 1997. Získal vtedy 11 Oscarov, vrátane toho za najlepší film a jeho rozpočet vtedy prekračoval 172 miliónov dolárov. Žiaden iný víťazný film za posledných 25 rokov však neprekročil hranicu 82 miliónov, a drvivá väčšina ani 30 miliónov.
Keď sa však pozrieme ešte hlbšie do histórie, v roku 1976 zvíťazil Rocky s rozpočtom len 1,1 milióna, o päť rokov skôr film Francúzska spojka s nákladmi vyššími len o 700-tisíc dolárov.
Podobne aj príjmy
Treba však dodať, že nie len rozpočet, ale ani dosiahnuté príjmy nerozhodujú. Ani jeden z ôsmich nominovaných filmov, s výnimkou Amerického ostreľovača (takmer 400 miliónové tržby vo svete) neprekročil z hľadiska príjmov hranicu 175 miliónov dolárov.
Víťazné filmy posledných rokov a ich rozpočty:
12 rokov otrokov (2014) – 20 miliónov dolárov
Argo (2013) – 26,8 miliónov dolárov
Artist (2012) – 9,8 milióna dolárov
Kráľova reč (2011) – 9,4 milióna dolárov
Smrť čaká všade (2010) – 9,7 milióna dolárov
Milionár z chatrče (2009) – 9,2 milióna dolárov
Táto krajina nie je pre starých (2008) - 16,3 milióna dolárov
Na druhej strane (2007) - 60,1 milióna dolárov
Crash (2006) - 6,9 milióna dolárov
Milion Dollar Baby (2005) - 21,5 milióna dolárov