Na polnočnej omši na Štedrý deň roku 1818 prvýkrát zaznela v kostole svätého Mikuláša v Salzburgu v dedinke Oberndorf skladba Tichá noc, dnes zrejme najslávnejšia vianočná pieseň sveta. Slová napísal tunajší pomocný kňaz Josef Mohr, autorom hudby bol tridsaťjedenročný učiteľ Franz Gruber, ktorý hral v miestnom kostole na organe.
Pieseň začínajúca slovami "Tichá noc, svätá noc" však na štedrovečernej omši predniesol na gitare. Všetko vraj zavinila myš, ktorá vliezla do organov a pokazila ich, takže sa z nástroja niesli len skrútené tóny.
Gruber sa rýchlo zišiel so svojim priateľom Jozefom Mohrom, aby sa poradili, čo urobia pre záchranu štedrovečernej omše. Rozhodli sa, že zloží novú vianočnú pieseň, ktorá sa dá spievať pri gitare.
Ku Klux Klan
Pred 150 rokmi, 24. decembra 1865, vznikla v Pulaski v štáte Tennessee americká rasistická organizácia Ku Klux Klan (KKK).
Jej názov vznikol skomolením gréckeho slova kyklos (kruh). Organizácia bola založená bývalými členmi južanskej armády, ktorá vyšla porazená z občianskej vojny.
Vtedy išlo o neorganizované poloozbrojené sily, ktorých cieľom bolo "obnoviť nadvládu bielych Američanov" po zrušení otroctva. Členovia a sympatizanti KKK vtedy zastrašovali aj vraždili najmä černochov.
V roku 1867 sa v Nashville (štát Tennessee) konal kongres KKK, na ktorom bol do čela hnutia zvolený bývalý južanský generál Nathan Bedford Forrest, ktorý dostal titul veľký čarodejník.
V tej dobe mal KKK asi pol milióna členov. KKK začal postupne slabnúť po roku 1871, kedy americký Kongres odhlasoval zákon, ktorý umožnil trestať útoky KKK proti volebnému právu Afroameričanov.