StoryEditor

Hlavnú cenu v Benátkach prvýkrát vyhral dokument

08.09.2013, 00:00
Autor:
tasrtasr
VIDEO | Najstarší filmový festival rozdal ceny. Zlatého leva získal film Sacro GRA.

Zlatého leva na tohtoročnom Filmovom festivale v Benátkach získal taliansky film Sacro GRA režiséra Gianfranca Rosiho. Dokumentárna snímka o ľuďoch žijúcich pozdĺž diaľnice obkolesujúcej metropolu Rím sa tak stala najlepším filmom 70. ročníka podujatia, informovala agentúra AP. Súčasne je to prvý film talianskej produkcie po 15 rokoch, ktorý si odniesol najvyššie ocenenie na najstaršom filmovom festivale sveta, informovala agentúra Reuters.

Názov filmu je slovnou hračkou na Svätý grál, v skutočnosti je GRA skratka názvu osemprúdového mestského diaľničného okruhu v Ríme.  Dokumentárny film rozpráva o ľuďoch žijúcich pozdĺž diaľnice obkolesujúcej Rím.

Dokumentárne filmy boli v hlavnej súťaži prvýkrát, a to hneď dva, tým druhým bol film amerického režiséra Errola Morrisa The Unknown Known o americkom ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi počas irackej vojny, ktorý nezískal žiadnu cenu.


Strieborného leva pre najlepšieho režiséra si spomedzi 20 súťažiacich v užšom kole odniesol grécky filmár Alexandros Avranas za titul Miss Violence, ktorý ponúka znepokojivý pohľad na sexuálne násilie a zneužívanie v rodine, kde otec organizuje prostitúciu vlastných detí ako prostriedok zárobku.

Cenu pre najlepšieho herca získal Themis Panu z Grécka za jeho hlavnú rolu v zmienenom filme Miss Violence. V ženskej kategórii dominovala talianska herečka Elena Cottaová, ktorá odbornú porotu presvedčila svojím výkonom v dráme Via Castellana Bandiera režisérky Emmy Danteovej o živote v sicílskom meste Palermo.

Najstaršiemu filmovému festivalu na svete predsedal tento rok taliansky režisér Bernardo Bertolucci. Porota rozhodla o víťazoch spomedzi tvorcov, ktorých diela sa na podujatí prezentovali počas 11 dní trvania festivalu. Tohto roku boli do hlavnej súťaže prvýkrát zaradené aj dokumentárne filmy.


Celkový prehľad víťazov:

Zlatý lev za najlepší film: Sacro GRA, réžia Gianfranco Rosi (Taliansko)

Strieborný lev za najlepšiu réžiu: Alexandros Avranas za film Miss Violence (Grécko)

Veľká cena poroty: Stray Dogs, réžia Tsai Ming-liang (Taiwan)

Osobitná cena poroty: The Police Officer's Wife, réžia Philip Gröning (Nemecko)

Volpiho pohár pre najlepšieho herca: Themis Panou v Miss Violence (Grécko)

Volpiho pohár pre najlepšiu herečku: Elena Cotta vo Via Castellana Bandiera (Taliansko)

Mastroianniho pohár pre najlepšieho začínajúceho herca/herečku: Tye Sheridan vo filme Joe (USA)

Najlepší scenár: Steve Coogan a Jeff Pope za film Philomena (Británia)

01 - Modified: 2005-06-07 09:11:00 - Feat.: 0 - Title: Futbal: Šmicer odmietol lákavú ponuku Sparty, chcel by zostať na Ostrovoch 02 - Modified: 2005-06-07 09:28:00 - Feat.: 0 - Title: V Austrálii mala polícia prácu s rekordne mladými nástupcami dua Bonnie a Clyde
01 - Modified: 2023-09-14 19:01:00 - Feat.: - Title: Benátky nezaradia na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva UNESCO 02 - Modified: 2023-09-09 20:38:20 - Feat.: - Title: Zlatého leva na festivale v Benátkach získal film Chudiatko gréckeho režiséra Lanthimosa 03 - Modified: 2023-09-09 20:37:28 - Feat.: - Title: Poľská režisérka Hollandová získala v Benátkach Zvláštnu cenu poroty za film Hranica 04 - Modified: 2023-09-06 13:26:07 - Feat.: - Title: Ekotopfilm v znamení protipólov a originálov: Náš najstarší filmový festival štartuje o pár dní 05 - Modified: 2023-09-05 08:09:34 - Feat.: - Title: FOTO Módna polícia z festivalu v Benátkach. Odhalené stehná, bruchá a prevládala čierna
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. september 2023 10:24