Maliar a grafik, národný umelec Miloš Alexander Bazovský patril k najvýznamnejším a najosobitejším predstaviteľom slovenského moderného umenia. Bol jedným z najreprezentatívnejších predstaviteľov slovenského maliarstva 20. storočia. Svojou tvorbou, obsahovo spätou so Slovenskom a výrazovo orientovanou na širšie európske kontexty, sa rozhodujúcou mierou podieľal na konštituovaní slovenskej výtvarnej moderny. Dnes uplynie 45 rokov od jeho úmrtia.
Tento rok sa jeho dielo Sekera dostalo do Top 10 vydražených diel v tomto roku na Slovensku.
Inšpiráciou Bazovského bolo ľudové umenie. Dôverne poznal Slovensko, inšpiroval sa dedinskými motívmi v jednoduchej kompozícii s jasnými svietivými farbami. Najobľúbenejšie boli červená a zelená, neskôr hnedočervená a žltozelená. V jeho obrazoch sa stále v nových premenách objavovali typické motívy horských masívov i dolín, siluety dedinských kostolíkov, zvoníc, usadlostí i ľudských postáv. Bazovského diela patria na Slovensku medzi najžiadanejšie. K známym patria obrazy: Detva, Detvianska melódia, Čierne grúne, Ženy pri studni, Poludnie, Tragédia, Námestie, Malatiná. Venoval sa tiež grafike.
Miloš Alexander Bazovský sa narodil 11. januára 1899 v Turanoch nad Váhom. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti, na Akadémii výtvarných umení v Prahe a na súkromnej maliarskej škole vo Viedni. Najproduktívnejšie obdobie (1931–1957) prežil Bazovský v Martine. Pod vplyvom Martina Benku a Janka Alexyho sa umelecky vyhraňoval k novej interpretácii rázovitej slovenskej prírody a života vidieckych ľudí. V neskoršom štýle vyzdvihol subjektívnosť, zjednodušil tvar, hlavným výrazovým prostriedkom bola farba. Zomrel 15. decembra 1968 v Trenčíne vo veku 69 rokov. V Trenčíne, kde prežil posledné roky svojho života, sídli galéria nesúca jeho meno - Galéria Miloša Alexandra Bazovského.
StoryEditor