StoryEditor

Neuveriteľné. Tržby za hudbu konečne stúpli

28.02.2013, 23:00
Album britskej speváčky Adele 21 sa už druhý rok po sebe stal najpredávanejším na svete.

Trh s hudbou v minulom roku prvý raz od roku 1999 stúpol. Správa Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu o tom, že stúpli zárobky (aj keď o nepatrných 0,3 percent), môže na pohľad skresľovať. Veľká časť správy sa totiž venuje rastúcim predajom digitálnej hudby vo Švédsku a Nórsku. Tie ale v globálnom meradle znamenajú málo, upozorňuje server Billboard. Švédsko s populáciou 9,5 milióna obyvateľov predstavuje približne toľko ľudí, koľko je obyvateľov New Yorku. A populácia Nórska je pre zmenu porovnateľná napríklad s americkým štátom Kentucky.

Preto je zaujímavejšie sa pozrieť, ako sa vyvíja druhý a tretí najväčší trh s hudbou na svete - Nemecko a Japonsko. Podľa Japonskej federácie hudobného priemyslu v roku 2012 stúpla predajnosť albumov o 8 percent, čo nie náhodou predstavuje prvý nárast od roku 1998. Digitálny predaj hudby je v krajine zatiaľ nevyrovnaný, striedavo stúpa a klesá, ale streamovacie služby Spotify a Rdio sa do krajiny ešte len chystajú. A rastie aj trh v Nemecku, kde vlani digitálne stiahnutie hudby stúplo o 22,4 percenta. Za hudbu v Nemecku minulý rok zaplatila štvrtina všetkých užívateľov internetu, čo je len o 3 percentá menej než v Spojených štátoch. Podľa Nemeckej federácie hudobného priemyslu sa vlani uskutočnilo celkovo 115 miliónov legálnych platieb za hudbu. Príčiny toho, prečo sa celosvetovo predajom hudby začína dariť, je teda potrebné hľadať skôr na týchto trhoch - Škandinávia s tým nemá toľko spoločného.

Server Billboard upozorňuje aj na to, ktorým smerom by sa mal hudobný priemysel uberať. V tomto ohľade je vraj najzaujímavejšia India, krajina, v ktorej je momentálne okolo 900 miliónov mobilných telefónov. Priemerný účet za telefón je v Indii 9,25 dolárov. Ak by sa hudobnému priemyslu podarilo presvedčiť Indov, nech napríklad každý mesiac doplácajú 75 centov za streamovanie hudby, mohol by hudobný priemysel prísť až l závratným 675 miliónom dolárov ročne navyše.





Správa o stave v hudobnom priemysle priniesla množstvo zaujímavých čísel. Predaje hudby v roku 2012 stúpli o 0,3 percenta na 16,5 miliárd dolárov, z čoho 5,6 miliardy obstarali príjmy z predaja digitálnej hudby (o 9 percent viac ako v roku 2011). Len v USA, vo Švédsku av Nórsku ale príjmy z digitálneho predaja hudby tvorí cez 50 percent celkového objemu.

Časť správy sa venuje tiež pirástvu. Medzinárodná federácia hudobného priemyslu na dvoch grafoch naznačuje, že uzatvorenie služby Megaupload a krajiny, ktoré blokujú prístup na server The Pirate Bay (napríklad Veľká Británia, Fínsko alebo Holandsko), tamojším hudobným trhom svedčí. IFPI ale priznáva, že v týchto krajinách vlani napriek tomu stúpol počet užívateľov, ktorí hudbu sťahujú cez torrenty.

10 najzaujímavejších čísel

10 percent - toľko na trhu s hudbou zaberajú služby, v ktorých používateľ platí fixnú čiastku za prístup k hudbe (nie jednotlivé piesne či albumy).

2x - album speváčky Adele nazvaný 21 sa po prvýkrát v histórii stal najpredávanejším albumom na svete už druhý rok za sebou. V roku 2012 predala 8,3 milióna kusov, o rok skôr ďalších 18,1 milióna kusov.

7 trhov - čaká sa, že v roku 2013 bude hudobný trh rásť v Austrálii, Brazílii, Kanade, Japonsku, Mexiku, Nórsku a vo Švédsku.

23 - až na dvadsiatom treťom mieste je v predajoch hudby Rusko, ktoré by podľa IFPI malo patriť medzi desať popredných svetových trhov. V krajine pôsobí 12 licencovaných služieb, poskytujúcich digitálnu hudbu. Napriek tomu Rusko predáva menej hudby ako napríklad Poľsko.

500 služieb - na svete už funguje 500 licencovaných služieb, ktoré ponúkajú digitálnu hudbu.

2,3 miliardy - toľko sa vlani na celom svete predalo jednotlivých piesní

12,5 milióna kusov - počet predaných jednotiek singlu Call Me Maybe od speváčky Carly Rae Jepsen. Išlo o najpredávanejší singel minulého roka.

207 miliónov - počet predaných digitálnych albumov v minulom roku. Ide o 17 percentný nárast oproti roku 2011.

7 z 10 - sedem z desiatich najsledovanejších účtov na Twitteri patrí muzikantom. Na prvom mieste je Justin Bieber s 34,6 miliónmi nasledovníkov, o 400 tisíc menej má druhá Lady Gaga. Na ďalších miestach sú Katy Perry, Rihanna, až piaty prezident Barack Obama, a ďalej speváčky Taylor Swift, Britney Spears a Shakira.

62 percent - podľa výskumu spoločnosti Ipsos MediaCT už 62 percent užívateľov vo veku medzi 16 až 64 rokmi zaplatilo za hudbu na internete.

9 z 10 - deväť z desiatich ľudí, ktorým dá niekto "like" na Facebooku, sú podľa IFPI umelci.

Najpredávanejšie albumy roka 2012

1 Adele: 21 - 8.3 milióna kusov celosvetovo
2 Taylor Swift: Red - 5.2 mil
3 One Direction: Up All Night - 4.5 mil
4 One Direction: Take Me Home - 4.4 mil
5 Lana Del Rey: Born To Die - 3.4 mil
6 P! Nk: The Truth About Love - 2.6 mil
7 Rod Stewart: Rod Stewart - 2.6 mil
8 Rihanna: Unapologetic - 2.3 mil
9 Mumford & Sons: Babel - 2.3 mil
10 Maroon 5: Overexposed - 2.2 mil


ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. november 2024 08:37