Dvadsať rokov od smrti Kurta Cobaina uplynulo 5. apríla. Smutné výročie speváka a gitaristu kultovej kapely Nirvana, ktorý sa stal legendou už počas svojho krátkeho života a ešte viac po smrti, si bratislavské Kino Lumiére pripomenie v cykle Music & Film. Na špeciálnej projekcii v stredu 23. apríla uvedie záznam koncertu Nirvana: Live at Reading z roku 1992.
Koncert Nirvany na festivale v britskom Readingu patrí k najlepším z krátkeho hudobného pôsobenia kapely. Nirvana na ňom v roku 1992 vystupovala ako headliner posledného dňa v čase vrcholu svojej kariéry a odohrala výborný koncert. V ankete časopisu New Musical Express v roku 2008 ho čitatelia označili za najdôležitejší moment v histórii kapely a chválou nešetrili ani ďalšie médiá. Vystúpenie sa umiestnilo na prvom mieste v ankete 100 koncertov, ktoré otriasli svetom v časopise Kerrag a All Music Guide napísal, že išlo o jeden z najlepších rokenrolových koncertov všetkých čias.
Nirvana na koncerte odohrala 25 piesní, medzi nimi najväčšie hity ako Smells Like Teen Spirit, In Bloom, All Apologies, Lithium, Come As You Are a mnoho ďalších. Odzneli na ňom skladby z ich debutového albumu Bleach (1989), takmer celý album Nevermind (1991) a tiež tri piesne z albumu In Utero, ktorý vyšiel až v roku 1993. "Záznam koncertu dlhé roky koloval medzi fanúšikmi len ako bootleg. Oficiálne vyšiel s reštaurovaným obrazom a zvukom až po 17 rokoch v roku 2009. Jedinou výnimkou bola pieseň Lithium, ktorá vyšla v roku 1994 na VHS a v roku 2006 na DVD s názvom Live! Tonight! Sold Out!," hovorí dramaturg cyklu Music & Film Miro Ulman.
Americká skupina Nirvana vznikla v roku 1987 v meste Aberdeen v štáte Washington. Kurt Cobain ju založil s basgitaristom Kristom Novoselicom. Ich prvá nahrávka vyšla v roku 1988 v nezávislej spoločnosti Sub Pop. Debutový album Bleach vyšiel v júni 1989, jeho nahrávanie stálo len 600 dolárov. "Kapela vystriedala niekoľko bubeníkov. Až Dave Grohl, ktorý po prvý raz hrá na SP Sliver (1990), sa ukázal ako ten pravý. S ním nahrávali legendárny album Nevermind, ktorý sa stal jedným z najpredávanejších nezávislých albumov 90-tych rokov a pomohol pri propagácii grunge i nezávislej hudby," dopĺňa Miro Ulman. Podľa neho sa na celom svete predalo vyše 75 miliónov albumov Nirvany z toho 26 miliónov len v USA. Po smrti Kurta Cobaina v roku 1994 sa Nirvana rozpadla. Len nedávno, 10. apríla skupinu uviedli do rock'n'rollovej siene slávy. Uviedol ju tam spevák už nefungujúcej skupiny R.E.M. Michael Stipe slovami: "Nirvana išla proti prúdu. Hovorili pravdu a mnohí im načúvali."
StoryEditor