StoryEditor

Najlepšia prvotina roka je o "pedofilnom" filozofovi

07.03.2013, 05:00
Goncourtovu cenu za románovú prvotinu tento rok získal tridsaťdvaročný Alexander Postel.

Goncourtovu cenu za románovú prvotinu tento rok získal tridsaťdvaročný Alexander Postel za knihu Un homme effacé, ktorú vydalo nakladateľstvo Gallimard. Porota Goncourtovej akadémia mu ocenenie udelila siedmimi hlasmi z desiatich, uviedla agentúra AFP. Postel už skôr dostal cenu pre literárny objav roka Prix Landernau de la découverte.

Jeho román hovorí o takmer šesťdesiatročnej parížskom profesorovi filozofie Damienovi Northovi - vdovcovi, ktorý žije skromný a obyčajný život, kým ho polícia neobviní z toho, že si do svojho počítača sťahoval pedofilné obrázky. Z obvinenia vznikne škandál, pretože North je vnukom významného francúzskeho politika. Profesor trvá na svojej nevine, ale svojim starším vyjadrením si vo svetle nových udalostí skomplikuje život a spoločnosť jeho prípadom žije. Dokonca aj úplne nevinná fotka Northovej netere sa náhle stáva muníciou, ktorú využívajú profesorovi odporcovia. Odvráti sa od neho vlastná rodina vrátane už tak dosť vzdialeného brata a Northa nakoniec vlastné právnik presvedčí, aby sa radšej priznal k vine.

Prečítajte si prvú kapitolu vo francúzštine.

Autor románu, sám profesor literatúry z francúzskej univerzity, predovšetkým skúma, čo stojí za zlomyseľnosťou spoločnosti a prečo majú ľudia zo závisti či iných dôvodov potrebu ubližovať druhým a predpokladať to najhoršie. "Postel píše mrazivým literárnym štýlom pretkaným vzdialeným humorom, ale vyhýba sa tomu, aby v čitateľovi vyvolával sentimentálny pocit či ľútosť voči protagonistovi. Tým skôr sa mu darí opisovať hrozivú osamelosť hlavného hrdinu," tvrdí vydavateľstvo Gallimard.

"Po úbohom súdnom pojednávaní je profesor poslaný do väzenia, kde sa stáva pokusným králikom pre experimenty na sexuálnych násilníkoch a sústavne premýšľa o samovražde. Ani potom, čo je viny zbavený, ale v očiach verejnosti neprestáva byť podozrivým," dodal týždenník Le Nouvel Observateur. "Alexander Postel vo svojom neľútostnom prvom románe nešetrí hrdinu a ukazuje, ako je pravda bezmocná proti tým, ktorí zneužívajú moc." Literárny blog De nécessité vertu vidí súvislosti románu s Nabokovovou Lolitou či Kafkovými denníkmi a jeho Procesom. Upozorňuje tiež, že čitateľ celú dobu nevie, či je profesor literatúry vinný alebo nie, čo v ňom vyvoláva rozporuplné pocity.

"Prechovávanie detskej pornografie je jedným zo zločinov, ktorých zvýšený výskyt priamo súvisí s rozmachom internetu," povedal v rozhovore pre L'Hebdo des Notes autor románu. "Pred dvadsiatimi rokmi by k takémuto obvineniu vôbec nemohlo dôjsť, a preto ma tá téma asi priťahovala. Veď ľudstvo si nové zločiny nevymýšľa každý deň," dodal Postel. "A zároveň ma láka predstava, že ide o virtuálny zločin. Myslím, že to o dnešnej dobe vypovedá niečo úplne kľúčové."

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. november 2024 08:30