Hrebendova cena do Prahy
Ako záväzok do budúcnosti vníma česká divadelná organizátorka Hana Heřmánková udelenie ceny Mateja Hrebendu, ktorú v piatok večer prevzala v Prahe od predsedu Obce Slovákov v ČR Petra Liptáka. Hana Heřmánková si podľa slovenského krajanského spolku cenu zaslúžila za dlhoročné prehlbovanie kontaktov medzi českým a slovenským divadlom. V Divadle bez zábradlí, ktoré vedie spolu s manželom Karlom Heřmánkom, sa konalo už osem ročníkov prehliadky slovenských divadiel. Tradičnú cenu za "pestovanie vzájomnosti v podobe duchovného spojenia Slovákov a Čechov" v pražskom Kongresovom centre prevzal aj operný spevák Peter Dvorský. (TASR)
Najlepšia kniha v Spojených arabských emirátoch
Trojjazyčná slovensko-arabsko-anglická antológia poézie Perly a datle -- Básne zo Spojených arabských emirátov, získala v Šardži v Spojených arabských emirátoch cenu za najlepšiu knihu roka. Kniha je výsledkom spolupráce miestneho básnika Šihaba M. Ghanema a slovenského veľvyslanca v Abú Zabí Petra Zsoldosa. Je ilustrovaná prácami známych slovenských grafikov Karola Felixa, Roberta Bruna, emirátskeho Abdula Qadera al-Raisa, ako i kaligrafiami súčasných arabských výtvarníkov združených okolo časopisu Hurúf al-Arabíja v Dubaji. Cenu autori publikácie prevzali v sobotu pri príležitosti otvorenia prestížneho knižného veľtrhu v Šardži. Knižka mala značný ohlas aj v miestnych arabských médiách ako i v denníkoch píšucich po anglicky. Podľa emirátskych partnerov antológia Perly a datle zaradia medzi publikácie, ktoré budú reprezentovať domácu tvorbu aj na medzinárodnom knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom na budúci rok. (SITA)
Eurofilmom roka Good Bye, Lenin!
Úspešná nemecká melancholicko-satirická komédia Good Bye, Lenin! režiséra Wolfganga Beckera, sa v sobotu pri odovzdávaní cien Európskej filmovej akadémie v Berlíne stala najlepším európskym filmom roka 2003. Film bol celkovým víťazom Európskej filmovej ceny, keď dovedna získal šesť ocenení. Film o bývalej NDR by mal Nemecko zastupovať aj na odovzdávaní Oscarov v USA. Kinový trhák doteraz predali do 68 krajín sveta. Len v Nemecku ho doteraz videlo viac ako 6,5 milióna divákov. Ocenenie európsky režisér roka udelili Dánovi Larsovi von Trierovi za snímku Dogville. Najlepšou európskou herečkou roka sa stala Charlotte Ramplingová z Veľkej Británie za rolu vo filme Swimming Pool francúzskeho režiséra Francoisa Ozona. (TASR)
Novými tvárami džezu dve skupiny
Víťazmi nedeľňajšieho finále súťaže mladých džezových talentov Nové tváre jazzu sa stali naraz dve skupiny. Odborníci zo Slovenskej jazzovej spoločnosti vybrali ako najlepšie dve bratislavské formácie -- Time For Jazz pre štýlovo čistý prejav a inštrumentálny výkon, Sisa´s Food presvedčila tvorivou kreativitou. Obe kapely by sa mali predstaviť na Bratislavských jazzových dňoch 2004. Víťazstvo im dáva aj možnosť prihlásiť sa do európskej medzinárodnej džezovej súťaže. (SITA)
Turnerova cena za šokujúcu keramiku
Udelenie prestížnej britskej Turnerovej ceny sa ani tento rok nezaobišlo bez škandálu. Víťazom sa totiž stal transvestita Grayson Perry, ktorý provokuje svojimi satirickými glazúrami. Šokujúce či nechutné -- tieto prívlastky sa objavujú už rok čo rok v súvislosti s vyhlasovaním Turnerovej ceny pre autora najlepšieho diela súčasného výtvarného umenia v Británii. Umelecká kritika predvídala, že Turnerovu cenu si odnesie ten z výtvarníkov, ktorý vo svojom diele zachytáva významné okamihy ľudského života, sexuálne zážitky a smrť. Namiesto šokujúcich artefaktov bratov Chapmanovcov si však hlavnú cenu nakoniec odniesol Grayson Perry za ornamentálne keramické vázy s kolážami a satirickými kresbami. Námetom Perryových kresieb a koláží sú niekedy smutné a tragické osudy detí. Občas zdobí svoje diela aj provokatívnymi výjavmi z tabuizovaného sveta pedofílie. Nový držiteľ ceny upútal pozornosť aj ako transvestita známy pod ženským menom Claire. (TASR)
Milan Rúfus oslávil 75. narodeniny
V stredu oslávil svoje 75. narodeniny básnik, esejista a prekladateľ Milan Rúfus. Prvé básne publikoval v časopisoch už od 40. rokov. Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme (1956). Jeho prvé básne znamenali posun dobového chápania poézie od prehnaného optimizmu predchádzajúcej generácie k pocitom smútku a tragizmu. V mnohých básňach je evidentné silné sociálne cítenie a tematické zázemie. Sústredil sa v nich na tému domova, ktorý pre Rúfusa znamenal hlbokú básnickú a ľudskú istotu. Vo svojom diele sprístupnil Milan Rúfus svoje úvahy o poézii, umení a spoločnosti, vydal eseje o národe, kultúre a niektoré jeho básne majú filozoficko-meditatívny charakter. Osobitne sa necháva inšpirovať ľudovou slovesnosťou z Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského a básnicky stvárnil mnohé slovenské rozprávky. V lyrickom dialógu s dieťaťom konfrontuje svoju životnú skúsenosť s detským vnímaním sveta a z toho vyplývajúcich otázok pre dospelých. (TASR)