Dlhé roky sa odborníci domnievali, že biela škvrna na jednej z verzií ikonického obrazu Edvarda Muncha Výkrik je kúsok vtáčieho trusu, ale najnovšie röntgenové skeny dokázali, že je to vosk zo sviečky. Dielo je vystavené v nórskom Národnom múzeu, o zistení informoval denník Guardian.
Reč je o verzii obrazu z roku 1893. Dôvod, prečo teóriu o škvrne zavinenej vtáčím trusom dlho nikto nenapadol, je prostý. O Munchovi je podľa vyjadrenia Univerzity v Antverpách známe, že svoje diela rád vystavoval vplyvu prírodných živlov, píše idnes.cz.
Profesorka Tine Frøysaker z Univerzity v Osle a reštaurátor nórskeho Národného múzea Thierry Ford sa však nenechali odbiť a rozhodli sa škvrnu ďalej skúmať. Podľa ich skúseností má totiž škvrna od vtáčích exkrementov výrazne inú textúru. Röntgenový sken potom veľmi rýchlo odhalil, že sú to zvyšky vosku, ktorý kvapol z jednej sviečok v Munchovom ateliéri. "Tento prípad o vtáčom truse tak môžeme úspešne uzavrieť," vyhlásili odborníci spokojne vo svojej správe.
Nórsky maliar a grafik Evard Munch je autorom celkom štyroch verzií Výkriku. Dve sa nachádzajú v Munchovom múzeu, tretia práve v nórskom Národnom múzeu a jedna bola roku 2012 anonymne predaná za takmer 120 miliónov dolárov.