Listy dvoch najvplyvnejších obchodníkov s umením v nacistickom Nemecku našli pri demolácii domu na severe krajiny v meste Güstrow. Podľa historikov by mohla korešpondencia priniesť nový pohľad na obchod s takzvaným zvrhlým umením v období Tretej ríše, píše idnes.cz.
Listy ležali vo vreciach ukrytých pod terasou teraz už strhnutého dreveného domu v Güstrowe. Mesto leží asi 160 kilometrov severne od Berlína. Autormi korešpondencie boli Hildebrand Gurlitt a Bernhard Alois Böhmer, dvaja prominentní obchodníci s umením v službách nacistov. Podľa nálezcu listov Ericha-Alexandra Hinzeho bol majiteľom domu bývalý poštový úradník. Je tak možné, že po smrti Bernharda A. Böhmera, ktorý spáchal v Güstrowe v máji 1945 samovraždu, listy ukryl pod terasu svojho domu práve on.
Nacisti poverili Gurlitta a Böhmera predajom diel, ktoré predtým zabavili v najrôznejších múzeách a ktoré považovali za takzvané zvrhlé umenie. Do tejto kategórie radili diela popredných autorov 20. storočia, napríklad Otta Dixa, Oskara Kokoschku, Maxa Ernsta, Maxa Beckmanna a mnohých ďalších.
Vo februári 2012 objavili vyšetrovatelia v mníchovskom byte Cornelia Gurlitta, syna Hildebranda Gurlitta, okolo 1280 umeleckých diel. Boli medzi nimi obrazy Edouarda Maneta, Henriho Matissa či Pabla Picassa.
V novembri 2013 vyšiel prípad najavo a vyvolal v Nemecku diskusiu o umení ukradnutom nacistami v 30. a 40. rokoch minulého sotročia. Mníchovský súd stále rieši spor o dedičstvo Cornelia Gurlitta, ktorý zomrel v roku 2014. Syn nacistického obchodníka s umením odkázal zbierku súkromnej nadácii Múzea výtvarného umenia vo švajčiarskom Berne.