StoryEditor

Slovenský film sa prebojoval na najprestížnejší dokumentárny festival v Európe

10.11.2016, 15:00
Autor:
HNstyleHNstyle
Slovenský filmový debut mieri v svetovej premiére na „dokumentaristické Cannes“.

Mladá filmárka Mária Rumanová sa rozhodla zvečniť osudy ľudí bojujúcich o dôstojný život na „bohom zabudnutom“ slovensko-ukrajinskom pohraničí. Jej režijný stredometrážny debut Hotel Úsvit teraz mieri na svetové plátna. Dostal sa totiž do oficiálneho výberu najvýznamnejšieho dokumentaristického festivalu v Európe – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Amsterdam (IDFA).

Vo svetovej premiére sa predstaví 18. novembra 2016 za osobnej účasti režisérky. Ide o historicky prvý majoritne slovenský film, ktorý vybrali do súťažnej sekcie tohto prestížneho festivalu.

​Hotel Úsvit sa odohráva v Čiernej nad Tisou – kedysi „Zlatej brány socializmu“, dnes v bráne do temných vôd východnej Európy.

Režisérka Mária Rumanová sleduje na pozadí letargie rozpadnutej železničnej prekládky na slovensko-ukrajinských hraniciach príbeh štyroch ľudí, ktorí sa pokúšajú prekročiť bludný kruh periférnej stagnácie a bezútešných životov. Sú vyzbrojení len vlastnou túžbou po šťastí. Ale tá nezaručuje ani úspech, ani správnosť ich rozhodnutí. Protagonisti filmu si vytvárajú vlastné cestičky ako v nepriaznivom systéme fungovať – často na hranici zákona či logiky bežného človeka.

„Pomocou pozorovania života na sociálnej periférii Slovenska sa snažím zachytiť každodennú realitu ľudí, ktorí nie sú schopní držať krok so systémom a nájsť v súlade s jeho pravidlami priestor na osobné šťastie. To, čo ich totiž reálne obklopuje, sa vôbec nedá považovať za zmysluplné východisko pre život. Vzory väčšinovej spoločnosti sú z ich pozície nedosiahnuteľné a šanca dostať sa z tohto začarovaného kruhu mizivá,“ vysvetľuje Mária Rumanová, ktorá so svojimi protagonistami strávila tri roky nakrúcania.

„Je dobrý pocit vedieť, že vašu prácu majú šancu vidieť aj diváci nezaťažení našimi stereotypmi a kultúrnymi vzorcami,“ vysvetlila filmárka.

Podľa nej je pre film kľúčové, že na život postáv nahliada z ich osobnej perspektívy. To pomáha divákovi nevnímať protagonistov ako masu neprispôsobivých občanov, ale ako jedinečné bytosti, ktorých dilemy, sny, a vzťahy sú rovnako dôležité a živé, ako tie naše. „Som presvedčená, že je dôležité spoznávať spoločnosť aj z tohto uhlu pohľadu, lebo to dno je aj naším dnom a najlepšie karikuje naše vlastné zlozvyky a slabiny,“ dodáva.

Slovenskí diváci si film budú môcť pozrieť na obrazovkách RTVS, ktorá je koproducentom filmu.

29. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Amsterdam sa uskutoční od 16. do 27. novembra 2016. Počas 12-dňového maratónu premietne 300 snímok z celého sveta, z nich 104 v svetovej premiére.

01 - Modified: 2024-04-17 21:57:41 - Feat.: - Title: Amsterdam zníži počet výletných lodí a obmedzí výstavbu hotelov 02 - Modified: 2024-03-20 11:29:13 - Feat.: - Title: Amsterdam už skúša naozaj všetko, aby odradil neporiadnych turistov. Mesto proti nim bojuje zvláštnym kvízom 03 - Modified: 2024-03-10 14:17:43 - Feat.: - Title: V Amsterdame bolo za protestov proti ofenzíve v Gaze otvorené múzeum holokaustu 04 - Modified: 2024-02-27 10:13:31 - Feat.: - Title: Žena, ktorá zabíjala ako v seriáli na Netflixe, pozná svoj trest. Pred vraždou inžiniera hodila mačiatko do mixéru 05 - Modified: 2024-02-08 07:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Tento krátky dokument ukazuje to najhoršie, čo sa objavilo v slovenskej spoločnosti a politike. Z mnohých záberov mrazí
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
23. apríl 2024 21:58