IFF Bratislava
StoryEditor

Štartuje prestížny bratislavský filmový festival. Pozrite sa, ktoré filmy vás môžu strhnúť

11.11.2016, 12:30
Autor:
HNstyleHNstyle
Už 18. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Bratislava tento rok tróni mestská téma.

Viaže sa k nej filmový program s titulmi ako Aquarius (2016), Všetky tie prebdené noci (Wszystkie nieprzespane noce, All These Sleepless Nights, 2016) alebo pásmom urbánnych hudobných dokumentov z kolekcie Petites Planètes vyhľadávaného autora Vincenta Moona. Prekvapivé pohľady na mesto ponúkne aj séria rôznorodých sprievodných podujatí.
Festival otvoria v piatok 11. novembra v Kine Nostalgia a bude prístupné aj pre širokú verejnosť. Rade Šerbedžija, známy herec chorvátskeho pôvodu, ktorý má na konte napríklad spoluprácu so Stanleym Kubrickom, tu uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016) a prevezme si Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.
Bohatý filmový program odštartuje už v piatok poobede a potrvá sedem dní. Bratislavský festival uvedie napríklad novinku Wernera Herzoga s názvom A hľa: Sny o prepojenom svete (Lo and Behold: Reveries of the Connected World, 2016). Legendárny režisér a dokumentarista v ňom zachytáva virtuálny svet a jeho príbeh od úplného počiatku až po víziu blízkej i vzdialenejšej budúcnosti. Herzog diváka prevádza sériou provokatívnych rozhovorov s poprednými osobnosťami vedeckého a technologického sveta.
V Súťaži dokumentárnych filmov nebude chýbať čerstvo ocenený film, ktorý na festivale v Jihlave zvíťazil v sekcii venovanej snímkam zo strednej a z východnej Európy – Oslepujúci západ slnka (The Dazzling Light of Sunset, 2016). Režisérka Salomé Jashi sa vo svojom pitoresknom debute zamerala na postavy z prostredia malomestskej gruzínskej televízie, dokumentujúcej život miestnej komunity.
Za pozornosť určite stojí záverečný film festivalu, Lion, ktorý mal svetovú premiéru na tohtoročnom festivale v Toronte. Ide o skutočný príbeh chlapca, ktorý sa ako päťročný stratil vo vlaku uháňajúcom preč od jeho domova a rodiny a musel prejsť náročnými skúškami prežitia, až kým si ho neosvojil prívetivý austrálsky pár. Hoci bol obklopený láskou a pocitom bezpečia, dospievajúci Sarú nedokázal potlačiť čoraz vypuklejšiu túžbu po pôvodnom domove a prostredníctvom Google Earth sa stále častejšie vydáva na „potulky“ rodnými končinami. O filme sa hovorí ako o potenciálnom kandidátovi na oscarové nominácie a hviezdia v ňom mená ako Nicole Kidman, Dev Patel či Rooney Mara.
Jednou z očakávaných snímok programu sú aj Nočné zvieratá (Nocturnal Animals). Druhý celovečerný film režiséra Toma Forda rozpráva príbeh ženy, ktorá sa ocitá tvárou v tvár démonom vlastnej minulosti po tom, čo ju pohlcuje trilerový román z pera jej bývalého manžela. Oscilujúc medzi hrdinkiným životom a dejom románu Ford pomaly a dôsledne priťahuje skrutky: stupňuje napätie, pričom aj naďalej zachováva charakter znepokojujúcej drámy. Výsledkom je nielen pôsobivý triler, ale aj psychologická štúdia ženy v krízovej situácii.
MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční 16. novembra v Kine Mladosť. Animovaný rodinný film Ja ako Tekvička (Ma vie de Courgette, My Life as a Zucchini, 2016) švajčiarsko-francúzskeho režiséra Clauda Barrasa, ktorý je nominovaný na Cenu LUX, rozpráva príbeh o osirotenom chlapcovi, hľadajúcom lásku, novú rodinu, svoje miesto vo svete. Vyzbierané vstupné pomôže zdravotným klaunom z Červeného nosa v rozveseľovaní hospitalizovaných detí a seniorov.
Po druhýkrát sa počas festivalu uskutoční simultánna projekcia ďalšieho z nominantov Ceny LUX, filmu Otvorila som si oči (A peine j’ouvre les yeux, As I open my Eyes, 2015), ktorá sa bude 15. novembra premietať súčasne vo viacerých európskych kinách. Režisérka Leyla Bouzid bude následne odpovedať na divácke otázky prostredníctvom live streamingu z bruselského kina Bozar.
Najsilnejšie zastúpenou témou sprievodného programu je hlavná téma ročníka – mesto. Jonáš Gruska v rámci workshopu predstaví svoj vynález, Elektrosluch, určený na počúvanie elektromagnetických polí, skrytej dimenzie reality, využívaný hudobníkmi, sound-dizajnérmi, ale i hľadačmi duchov. Účastníci budú mať možnosť poskladať si takéto zariadenie a otestovať ho priamo v uliciach mesta. Do bratislavských ulíc návštevníkov vytiahne aj komentovaná prehliadka vybranými filmovými lokáciami. Organizátori vlastivedného projektu M_P_BA návštevníkov prevedú miestami, kde sa nakrúcala Fontána pre Zuzanu, Slnko v sieti, Peacemaker či Wilsonov. Chýbať nebudú masterclassy a diskusie s tvorcami, ktorí svoje filmy prídu na festival osobne uviesť. Mesto viditeľné – neviditeľné je názov diskusie, v ktorej moderátorka rozhlasovej relácie Živé mesto_FM Jana Ambrózová so svojimi hosťami otvorí tému mnohotvárnosti mesta.

Sekciu Focus: Chorvátsko doplní diskusia k filmu Generácia ‘68 (Generacija ’68, Generation ’68, 2016) Nenada Puhovského o revolučnej generácii juhoslovanskej mládeže alebo diskusia Podoby súčasného chorvátskeho filmu, v ktorej riaditeľ Chorvátskeho audiovizuálneho centra (HAVC) Hrvoje Hribar predstaví produkciu tejto prekvitajúcej národnej kinematografie.
Jedným z najočakávanejších momentov festivalu bude Master Class Alexa Rossa Perryho, amerického nezávislého filmára a autora pozoruhodných a oceňovaných filmov. Režisér sa upriami najmä na otázky autorskej slobody alebo práce s klasickou filmovou surovinou, ktorá je pre jeho tvorbu charakteristická.

Núdza nebude ani o večerný a nočný program, ktorý sa bude odohrávať v partnerskom klube Fuga. Informovali o tom zástupcovia festivalu.

18. MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL BRATISLAVA
Trvanie: 11. – 17. november 2016
Miesto: Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia, Gorila Urban Space.
Program: Nájdete tu.

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. september 2022 04:43